Aktualności

Bezpieczne święta na lubuskich drogach

Data publikacji 27.12.2017

Przez cały okres świąteczny nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych czuwali lubuscy policjanci. Służyliśmy radą i pomocą wszystkim, którzy w odwiedziny do swoich najbliższych zdecydowali się dojechać samochodem. Przez pięć dni policyjnych działań na drogach województwa lubuskiego doszło do siedmiu wypadków drogowych, w których obrażenia odniosło dziewięć osób. Nie odnotowaliśmy wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Policjanci zatrzymali 34 kierujących, którzy zdecydowali się usiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwości.

Święta Bożego Narodzenia za nami. Dla Lubuszan był to okres spotkań w gronie rodzinnym oraz odpoczynku od codziennych obowiązków czy pracy. Dla policjantów, zwłaszcza drogówki, był to czas wytężonej służby, związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach. Od piątku do wtorku (22-26 grudnia) prowadzone były policyjne działania pn. „BEZPIECZNY WEEKEND – BOŻE NARODZENIE”. Na drogach można było zauważyć wzmożoną ilość policyjnych patroli. Mundurowi dokonywali kontroli drogowych, podczas których sprawdzana była trzeźwość i stan psychofizyczny kierowców, uprawnienia do kierowania oraz stan techniczny pojazdów. Poza nimi policjanci zabezpieczali i obsługiwali zdarzenia drogowe, do których dochodziło na drogach naszego regionu. W okresie świątecznym (22-26 grudnia) na lubuskich drogach doszło do 7 wypadków drogowych, w których 9 osób odniosło obrażenia. Nikt nie zginął. W 2016 roku w okresie od 23 do 26 grudnia na lubuskich drogach doszło do 11 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 19 osób odniosło obrażenia.

Do niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia na drodze ekspresowej S-3. Około godziny 16:30 93-letni kierowca Toyoty Corolla, wjechał w okolicach Sulechowa na drogę ekspresową, jednak chcąc jechać w kierunku Świebodzina wybrał nieprawidłowy wjazd i skierował się na jezdnię prowadzącą w kierunku Zielonej Góry. Niestety po przejechaniu kilku kilometrów „pod prąd” doszło do zderzenia z jadącym prawidłowo samochodem Audi Q7. Jadący za tym pojazdem kierujący Renault Laguna widząc całe zdarzenie zahamował, jednak został uderzony przez volkswagena golf, który jechał za nim. W wyniku tego zdarzenia pomocy medycznej potrzebowały cztery osoby, które zostały przetransportowane do szpitala. Na szczęście obrażenia jakich doznały te osoby nie zagrażały zdrowiu i życiu poszkodowanych. Policjanci zatrzymali 93-letniemu kierowcy toyoty prawo jazdy i skierowali przeciwko niemu wniosek do sądu o ukaranie. Mundurowi wystąpią również o skierowanie mężczyzny na badanie lekarskie, orzekające zdolność do kierowania pojazdami.

Przez okres świąteczny lubuscy policjanci zatrzymali 34 kierowców, którzy za kierownicą byli nietrzeźwy. To o 34 osoby za dużo. Poza zatrzymanymi uprawnieniami, nietrzeźwi kierujący za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Cały czas przypominamy, że jeżeli nie jesteśmy pewni naszego stanu trzeźwości, możemy ją bezpłatnie i anonimowo sprawdzić przez całą dobę w komisariatach i komendach policji. Zwłaszcza w kontekście nadchodzącej nocy sylwestrowej i Nowego Roku.

 

Opracował: sierż. szt. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony