Aktualności

Kilkanaście zarzutów za przedświąteczne zakupy... cudzą kartą płatniczą

Data publikacji 21.12.2017

Policjanci z komisariatu I w Zielonej Górze ustalili tożsamość i zatrzymali mężczyznę, podejrzewanego od dokonanie za pomocą przywłaszczonej karty płatniczej kilkunastu transakcji. 44-latek posługując się kartą robił zakupy, m.in. kupił sobie choinkę na święta. Usłyszał w sumie 15 zarzutów, za które grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z komisariatu I w Zielonej Górze otrzymali zawiadomienie o kilkunastu, nieautoryzowanych transakcjach dokonywanych za pomocą karty płatniczej karty najmniej kilkunastu transakcji kartą płatniczą pokrzywdzonego. Zgłaszający nie był pewien czy zgubił kartę czy też mu ją skradziono, natomiast otrzymał powiadomienie sms o tym, że ktoś dokonuje transakcji przy użyciu jego karty płatniczej. Do działań przystąpili policjanci osoby posługującej się kartą. To 44-letni mieszkaniec Zielonej Góry, który został zatrzymany. Przyznał się do posługiwania cudzą kartą, a policjantom wyjaśnił, że znalazł ją, więc postanowił wykorzystać okazję i za jej pomocą zrobić zakupy świąteczne. Mundurowi ustalili, że za pomocą karty kupował różne artykuły w sklepach spożywczych, a także kupił sobie... świąteczną choinkę. W sumie dokonał 13 płatności na kwotę blisko 400 zł. Suma strat mogła być nawet większa, ale w jednym przypadku karta nie zadziałała. 44-latek usłyszał zarzut przywłaszczenia karty, usiłowania użycia i 13 zarzutów kradzieży z włamaniem. Zgodnie z prawem osoba, która bezprawnie posługuje się cudzą kartą popełnia przestępstwo kradzieży z włamaniem. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

W okresie przedświątecznym takie przypadki nie są niestety odosobnione, dlatego prosimy wszystkich o ostrożność podczas świątecznych zakupów, odpowiednie zabezpieczenie torebek i portfeli oraz rozwagę i nie pozostawianie cennych przedmiotów – telefonów, portfeli czy dokumentów - na sklepowych ladach. Zajęci ostatnimi przedświątecznymi zakupami nie zapominajmy o swoim bezpieczeństwie i ostrożności.

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

 

Powrót na górę strony