Aktualności

Policjanci pamiętają o bezdomnych

Data publikacji 13.12.2017

Silnie wiejący wiatr, naprzemiennie padający deszcz ze śniegiem, a także spadająca poniżej zera temperatura, to pogoda jaką mamy w ostatnim czasie za oknem. Skryci w ciepłych domach, zapominamy często o tych, którzy nie mają dachu nad głową. Pamiętają o nich jednak policjanci, którzy kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych, w razie potrzeby zapewniając im fachową pomoc medyczną, a także przypominają o funkcjonujących noclegowniach.

Panująca za oknem pogoda sprawia, że niejednokrotnie nie mamy ochoty wyjść z domu, w którym jest ciepło i bezpiecznie. Tego komfortu nie mają bezdomni, którzy przed deszczem, śniegiem i mrozem chowają się w pustostanach, na dworcach, czy też opuszczonych altankach działkowych. Pobyt w takich miejscach nie daje im jednak ciepła, dlatego często żeby się rozgrzać spożywają alkohol, bądź nie zważając na zagrożenie, rozpalają ognisko w miejscu w którym przebywają. Mając na względzie iż takie sytuacje mają miejsce, policjanci kontrolują miejsca pobytu osób bezdomnych, a także miejsca spotkań osób, które pomimo posiadania własnego mieszkania wybierają towarzystwo kolegów z którymi mogą wspólnie spożyć alkohol. Niestety tego typu „biesiady” niejednokrotnie kończą się zasypianiem na chodniku, czy też ławce, gdyż stan upojenia jest tak duży, iż osoba nie jest w stanie dojść do miejsca zamieszkania.

Tylko od początku listopada policjanci powiatu krośnieńskiego podjęli 30 interwencji wobec osób, które spały na chodniku, ławce, w parku, na poboczu drogi, czy też na schodach. W 27 przypadkach osoby znajdowały się pod działaniem alkoholu, w tym w 10 konieczna była pomoc medyczna. Ponadto w trzech przypadkach osoba musiała zostać odwieziona do szpitala. W takich sytuacjach ważna jest każda chwila. Przekonał się o tym jeden z mężczyzn, który wyziębiony leżał na ziemi. Z pomocą przyszli mu dzielnicowi: http://krosno.lubuska.policja.gov.pl/go3/serwis-informacyjny/aktualnosci/23248,Dzielnicowi-uratowali-wyziebionego-mezczyzne.html

W tym szczególnym okresie, prosimy mieszkańców o pomoc :

- widząc osobę leżącą nie omijaj jej, tylko zadzwoń po Policję lub Pogotowie Ratunkowe. Bez względu na to czy jest to osoba nietrzeźwa, czy chora, z pewnością potrzebuje szybkiej pomocy;

- jeśli znasz miejsca w których przebywają osoby narażone na wychłodzenie, poinformuj o tym policjantów dzwoniąc na numer 997 lub poprzez platformę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każda przekazana informacja zostanie sprawdzona.

Informacje na temat miejsc noclegowych oraz punktów wydawania posiłków i odzieży dla  bezdomnych i potrzebujących pomocy uzyskasz dzwoniąc na bezpłatną infolinię Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego nr tel.  0 800 109 160.

Przypominamy także, że  na terenie Gubina funkcjonują:

- noclegownia ul. Gdańska 17, tel. 68 455 82 09,

- jadłodajnia ul. Królewska 1, tel. 68 359 44 01.

 

Źródło: asp. szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony