Aktualności

„Dzień odblasków” powinien być codziennie

Data publikacji 07.12.2017

W całej Polsce prowadzona była akcja „DZIEŃ ODBLASKÓW”, w którą włączyli się także gorzowscy policjanci. Od wczesnych godzin rannych oraz w godzinach popołudniowo-nocnych mundurowi w białych czapkach zachęcali pieszych do noszenia odblasków. Policjanci rozdawali im różnego rodzaju elementy odblaskowe, aby uświadomić i pokazać, że są one kluczowym elementem bezpiecznego korzystania z dróg.

W okresie jesienno-zimowym odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Ograniczona widoczność spowodowana zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi nie sprzyja uczestnikom ruchu drogowego, zarówno pieszym jak i kierującym. Podczas wspomnianych działań w sposób szczególny promowane były zalety noszenia elementów odblaskowych. Zachęcano do korzystania z nich dzieci oraz osoby starsze, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym, w świetle latarni, a także przechodząc przez oświetlone przejścia dla pieszych. Uświadamiano pieszych, że z odblaskiem jest zdecydowanie bardziej widoczny na drodze, nawet z odległości 150 metrów.

Częstym powodem wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego jest brak możliwości dostrzeżenia pieszego poruszającego się przy krawędzi jezdni, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Pieszy za niestosowanie się do przepisów dotyczących poruszania się od zmierzchu do świtu poza terenem zabudowanym bez elementu odblaskowego zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł. Ta kwota jest znikoma w porównaniu do śmiertelnego ryzyka jakie ponosi, ale też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Inwestując nawet w najmniejszy odblask możemy uchronić własne życie. Należy zdawać sobie sprawę, że to właśnie my sami najskuteczniej zadbamy o swoje bezpieczeństwo.

 

Źródło: st. post. Katarzyna Węgrzyn

Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gorzowie Wlkp.

Foto/video: Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.96 MB)

Powrót na górę strony