Briefing „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO” - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Briefing „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”

Data publikacji 28.11.2017

Istota prawidłowego oświetlenia pojazdów i jego przełożenie na bezpieczeństwo na drodze to główny temat briefingu, na którym zainaugurowano kampanię „Twoje Światła – Twoje Bezpieczeństwo”. Podobnie jak w ubiegłym roku każdy kierowca może bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swojego auta, udając się na wyznaczoną stację kontroli pojazdów. Kilkuminutowe badanie da nam pewność, że podczas jazdy nie będziemy oślepiać światłami innych kierowców, co przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze.

Stan techniczny pojazdu to obok przestrzegania przepisów, trzeźwości i kultury jazdy jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa na drodze. Lubuscy policjanci przypominają i apelują o kontroli ciśnienia w oponach, odpowiednim poziomie płynów eksploatacyjnych czy sprawnym oświetleniu. Okres jesienno-zimowy jest właśnie czasem, kiedy prawidłowe oświetlenie pojazdu nabiera szczególnego znaczenia. Niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak opady, deszczu, śniegu czy mgła negatywnie wpływają na widoczność. Kiedy w dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, tak po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne innych nieoświetlonych przeszkód czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych.

I to właśnie ten aspekt był głównym tematem dzisiejszego (28 listopada) briefingu, na którym przedstawiono przedstawicielom mediów założenia kampanii „Twoje Światła – Twoje Bezpieczeństwo” realizowanej przez Komendę Główną Policji. Dzięki niej będzie można bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia w naszym pojeździe. Wystarczy przyjechać na jedną z wyznaczonych stacji kontroli pojazdów i poświęcić kilka minut na profesjonalne badanie. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że światła w naszym samochodzie są prawidłowo ustawione, przez co w warunkach niedostatecznej widoczności, porze nocnej będziemy skutecznie oświetlać drogę i wszystko to, co na niej się pojawi. Ulica Kasprzaka w Gorzowie Wlkp., przy której zorganizowano briefing była jednocześnie miejscem kontroli drogowych przeprowadzanych przez policjantów gorzowskiej drogówki. Mundurowi sprawdzali stan techniczny zatrzymywanych pojazdów, a w szczególności ich oświetlenie. Mundurowi rozmawiali z kierowcami i odpowiadali na ich pytania związane z prawidłowym oświetleniem pojazdu.

Przypomnijmy, że w kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” obok Policji włączają się także Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego, Instytut Transportu Drogowego oraz operator komunikatora Yanosik. Wystarczy 2, 9 bądź 16 grudnia wybrać się do wyznaczonej stacji kontroli pojazdów. W województwie lubuskim będzie to możliwe w następujących punktach:

- DAN-TRANS - Gorzów Wlkp ul. Zielona 33-34,

- MASZOŃSKI Logistics Sp. z o.o. - Sulęcin ul. Lipowa 27,

- BIEDRZYCCY OSKP – Gorzów Wlkp. ul. Piłkarska 19,

- Warsztat samochodowy Śmiejan Sławomir – Gubin ul. Lubelska 18,

- AUTO SERVICE Andrzej Matuszewski - Słubice os. Krasińskiego 10,

- Zespół Szkół Technicznych - Słubice ul. Paderewskiego 23,

- Zakład Usługowo-Handlowy Jerzy Sularz - Rzepin ul. Słowackiego 20,

- FROST-THERMO KING Sp. z o.o. - Słubice ul. Transportowa 8,

- Firma RECOR Justyna Pietrucha - Braszak - Cybinka ul. Białkowska 2A,

- Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „REMICO” - Ośno Lubuskie ul. Kupiecka 1,

- Ośrodek Transportu Leśnego - Rzepin ul. Puszczy Rzepińśkiej 13.

Policja liczy na przystąpienie do tej akcji kolejnych stacji diagnostycznych.

 

Opracował: sierż. szt. Maciej Kimet

video: st. sierż. Mateusz Sławek

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.4 MB)