Aktualności

LUBUSKA POLICJA DLA NIEPODLEGŁEJ

Data publikacji 11.11.2017

To już 99 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. W wojewódzkich uroczystościach tego najważniejszego święta państwowego wzięły udział władze państwowe i samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, a przede wszystkim licznie zgromadzone rzesze Lubuszan. Policjantów całego regionu reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jarosław Janiak.

Po 123 latach niewoli, po 123 latach zaborów, po 123 latach marzeń o wolnej Ojczyźnie, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała upragnioną niepodległość. 99 lat temu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i Naczelne Dowództwo Wojsk Polskich Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Tegoroczne, Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Białym Kościółku w Gorzowie Wlkp., podczas której kazanie wygłosił bp dr Stefan Regmunt. Po jej zakończeniu przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, a przede wszystkim licznie zebrani Lubuszanie przeszli uroczystym pochodem pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam, podniesieniem flagi państwowej i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się głównie uroczystości państwowe. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zwrócił się do wszystkich słowami: „…To właśnie 99 lat temu po 123 latach niewoli, Polska powstała na nowo. Przedtem, od połowy X wieku  trwała przez osiem wieków, ale padła pod ciosami potężnych państw, Rosji, Prus i Austrii. I chociaż Polskę wymazano z map Świata i Europy, to trwała w sercach pokoleń Polaków…”

Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych na czele z Prezydentem Gorzowa Wlkp., Jackiem Wójcickim. W uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział także przedstawiciele Policji, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i innych służb mundurowych. Lubuskich policjantów reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jarosław Janiak. Po wygłoszonych przemówieniach odczytano uroczysty Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ważnym punktem sobotniego świętowania było miasteczko harcerskie, dostępne okolicach Skweru Wolności. Tam też pokaz Lubuskiego Oddziału Kawalerii w Barwach XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich, pokaz sprzętu wojskowego, występ kadetów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie oraz występ Gorzowskiej Orkiestry Dętej.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- Józef Piłsudski

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony