Aktualności

Widoczniej znaczy bezpieczniej – gorzowska drogówka dba o pieszych

Data publikacji 10.11.2017

Dla funkcjonariuszy gorzowskiej drogówki priorytetowym zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa na drogach. W okresie jesienno-zimowym policjanci w białych czapkach szczególną uwagę skupiają na pieszych. Rozdają im odblaski, dzięki którym będą widoczniejsi, a przecież doskonale wiadomo, że „widoczniej znaczy bezpieczniej”.

Późno wschodzące słońce i wcześnie zapadający zmrok, a do tego złe warunki atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Wielu z nich podczas codziennego podróżowania do szkoły, pracy lub sklepu narażonych jest na potrącenie przez nadjeżdżające pojazdy. Osoby spacerujące ubrane w ciemną odzież oraz ograniczona widoczność na drogach wymagają od kierujących pojazdami wyjątkowego skupienia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych niezbędne jest przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego, zachowanie szczególnej ostrożności oraz korzystanie z elementów odblaskowych. To ostatnie właśnie w okresie jesienno-zimowym ma wyjątkowe znaczenie.

Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze gorzowskiej drogówki, którzy w czwartek (9 listopada) wraz z policjantami z Wydziału Prewencji rozdawali odblaski słabo lub prawie w ogóle nie widocznym na drodze pieszym. Patrolując trasy powiatu gorzowskiego mundurowi zwracali uwagę na bezpieczeństwo spacerowiczów. Gdy ci nie posiadali odblasków, otrzymywali je od policjantów. W rozmowie z napotkanymi osobami funkcjonariusze drogówki przypominali o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym oraz o konsekwencjach prawnych nieprzestrzegania tego przepisu. Warto przypomnieć, że za tego typu wykroczenie grozi mandat w kwocie 100 złotych. Podczas czwartkowych działań policjanci zwracali także uwagę na pieszych poruszających się w mieście. Mimo braku przepisów nakazujących korzystanie z odblasków w obszarze zabudowanym, mundurowi zachęcali jednak aby ich używać. Zdecydowanie poprawiają one naszą widoczność, a tym samym podnoszą poziom bezpieczeństwa na drodze.

Kolejne działania podobne do tych czwartkowych gorzowska drogówka zapowiada już w najbliższym czasie. Wszystko po to, aby stale podnosić poziom bezpieczeństwa pieszych na drogach.

 

Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.73 MB)

Powrót na górę strony