Niebezpieczeństwo czai się na drodze. Uważajmy! - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Niebezpieczeństwo czai się na drodze. Uważajmy!

Data publikacji 03.11.2017

Lubuska Policja apeluje do kierowców o ostrożną i uważną jazdę. Niesprzyjająca pogoda i warunki panujące na drogach w połączeniu z nadmierną prędkością mogą doprowadzić do tragedii. Niestety przekonało się o tym kilku uczestników ruchu drogowego. W czwartek (2 listopada) na lubuskich drogach doszło do czterech wypadków, w których zginęły dwie osoby i dwie zostały ranne. Zwolnijmy!

W porze jesiennej kierowcy jak i piesi muszą wykazać się szczególnym skupieniem i uwagą podczas korzystania z dróg. Stale zmieniająca się pogoda, szybko zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, liście leżące na jezdni, to tylko kilka czynników negatywnie wpływających na bezpieczne podróżowanie. Szczególnie groźne są one wtedy gdy występują jednocześnie. Chociaż wielu kierowców słucha i co najważniejsze stosuje się do rad policjantów dotyczących bezpiecznego podróżowania np. podczas Święta Wszystkich Zmarłych, to niestety już następnego dnia wielu z nich zapomina o tych zasadach. A przecież żeby spokojnie i cało dotrzeć do celu wystarczy wykazać się odrobiną skupienia na drodze i odpowiednim przygotowaniem od jazdy. Zanim wsiądziemy za kierownicę upewnijmy się, że stan techniczny naszego pojazdu pozwala nam na bezpieczne podróżowanie. Sprawdzenie poziomu płynów, stanu zużycia bieżnika opon, sprawności funkcjonowania wycieraczek, układu hamulcowego i kierowniczego oraz odpowiednie wyczyszczenie szyb pojazdu z pary lub lodu nie zajmie nam więcej niż 15 minut, a znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa nas samych oraz podróżujących z nami pasażerów – szczególnie tych najmłodszych. Tu należało by przypomnieć, że osoby, które nie przekroczyły 150 cm wzrostu mają obowiązek podróżowania w fotelikach. Gdy wyruszymy już w trasę pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Częste opady deszczu i liście leżące na jezdni znacznie wydłużają drogę hamowania, a w połączeniu z nadmierną prędkością mogą wprowadzić pojazd w poślizg – szczególnie na łukach drogi. Należy także pamiętać aby unikać wykonywania gwałtownych manewrów, gdyż jazda po leżących mokrych liściach jest porównywalna z jazdą na lodzie. Wiele trudności może także sprawiać kierowcom często występująca mgła. Podczas jazdy w warunkach ograniczonej widoczności należy przede wszystkim zdjąć nogę z gazu, ale także pamiętać o prawidłowym używaniu świateł. Warto przypomnieć, że zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, w warunkach ograniczonej widoczności powietrza kierujący pojazdem silnikowym jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy, ale także:

- włączyć światłą mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,

- poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

Kierujący innymi pojazdami tj. rower są natomiast zobowiązani do:

- włączenia świateł, w które pojazd jest wyposażony,

- korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.

Kierujący pojazdami mogą używać także tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. Należy jednak pamiętać, aby w razie poprawy widoczności niezwłocznie je wyłączyć. W porze jesiennej na szczególne niebezpieczeństwo narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego czyli rowerzyści i piesi. Mimo niesprzyjającej pogody wiele osób wciąż decyduje się na podróżowanie rowerem lub pieszo. I chociaż ich bezpieczeństwo na drodze przede wszystkim zależy od nich samych, to jednak kierowcy cięższych pojazdów także powinni pamiętać o kilku zasadach. Podczas wyprzedzania rowerzystów lub pieszych zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy żeby odstęp od nich nie był mniejszy niż metr. Należy wziąć także pod uwagę, że warunki panujące na jezdni narażają ich na upadek. „Niechronieni” z pewnością poprawią swój poziom bezpieczeństwa na drodze, jeśli będą korzystać z elementów odblaskowych. I chociaż przepisy nie nakazują używania ich w obszarze zabudowanym, to jednak warto się w nie zaopatrzyć i poprawić swoją widoczność także w miastach. Zawieszone w sposób widoczny dla kierowców na odzieży pozwolą mu w porę dojrzeć nas na drodze i odpowiednio zareagować. W przypadku niechronionych uczestników ruchu drogowego doskonale sprawdza się stwierdzenie „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Piesi dodatkowo powinni zwrócić uwagę na sposób w jaki przechodzą przez jezdnię. Tu ważne jest aby rozpocząć przechodzenie dopiero wtedy, gdy nadjeżdżający pojazd całkowicie się zatrzyma. Przestrzeganie tych zasad przez wszystkich uczestników ruchu drogowego sprawi, że podróżowanie będzie bezpieczniejsze, a na drogach nie będzie dochodziło do wypadków. Niestety działa to także w odwrotną stronę, o czym świadczą tragiczne zdarzenia z czwartku (2 listopada). Na lubuskich drogach doszło do czterech wypadków drogowych, w których zginęły dwie osoby i dwie zostały ranne.

- Około godziny 14:20 w Radowicach (gmina Sulechów) 26-letni kierujący samochodem marki Renault Megane,  na łuku drogi prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zderzenia mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Dużo szczęścia miała natomiast 16-letnia pasażerka, która wyszła z tego zdarzenia jedynie z drobnymi otarciami naskórka.

- Kilka minut później groźny wypadek miał miejsce w Sieniawach Żarskich (gmina Żary) gdzie 30-letni kierujący busem marki Mercedes Benz, wykonując manewr wyprzedzania rowerzysty, uderzył go lusterkiem. W wyniku uderzenia 84-letni rowerzysta trafił do szpitala z obrażeniami głowy, nogi i żeber.

- Kilka minut po godzinie 16:00 informację o wypadku drogowym otrzymali policjanci z Nowej Soli. Na 321 km drogi K-3, 80-letni kierujący osobowym Fordem Fiesta, wyjeżdżając ze stacji paliw, podjął manewr zawracania i zderzył się z jadącym z przeciwka Oplem Vectrą. W wyniku zderzenia pojazdów 80-latek doznał obrażeń głowy. Został przetransportowany do szpitala, gdzie mimo starań lekarzy zmarł.

- Ostatni wypadek miał miejsce przed godziną 18:00 w Żaganiu na ulicy Kożuchowskiej. Tam 79-latek przechodząc przez jezdnię został potrącony przez samochód marki Mazda 323, którym kierował 36-letni mężczyzna. W wyniku zdarzenia pieszy doznał obrażeń głowy oraz kręgosłupa i został przetransportowany do szpitala gdzie zmarł.

Lubuska Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróżowania oraz zwrócenia uwagi i dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze.

 

Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.