Aktualności

Alkomaty dla zielonogórskich policjantów w walce z nietrzeźwymi kierującymi

Data publikacji 25.09.2017

Prezes Fundacji „Bezpieczne Miasto” pan Piotr Puchała wręczył Komendantowi Miejskiemu Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotrowi Fabijańskiemu pięć profesjonalnych alkomatów iBlow. Urządzenia trafią do policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego i będą pomagały w codziennych staraniach o bezpieczeństwo na drodze.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze otrzymali pięć nowoczesnych, profesjonalnych urządzeń iBlow, służących do badania stanu trzeźwości. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom, w których zastosowany został niezwykle szybki sensor elektrochemiczny, policjanci będą mogli w zaledwie kilka sekund sprawdzić stan trzeźwości kierującego. Cechą istotną urządzenia jest także funkcja pracy, dzięki której można wykonać test na obecność alkoholu w pojemnikach z płynami oraz przebadać osoby niewspółpracujące przy badaniu. Urządzenie to policjanci będą mogli wykorzystywać m.in. podczas prowadzonych już od wielu lat na terenie miasta i powiatu działaniach „Trzeźwy Kierowca”. Efekty tych działań, charakteryzujących się wyrywkowymi kontrolami stanu trzeźwości na losowo wybranych ulicach widać już od dawna – dni, w których policjanci zatrzymują osoby kierujące po alkoholu należą do rzadkości.

Dzięki środkom przekazanym przez Urząd Miasta Zielona Góra, policjanci otrzymali kolejne nowoczesne urządzenia, które pomogą w wykrywaniu i eliminowaniu z dróg nietrzeźwych kierujących, a tam samym poprawią bezpieczeństwo na drogach. Ponadto podobne urządzenia o nazwie Alcoblow są dostępne już od wielu miesięcy dla mieszkańców i wszystkich chętnych w komendzie i komisariatach w Zielonej Górze i Sulechowie, gdzie każda osoba może samodzielnie i anonimowo sprawdzić swój stan trzeźwości. Z możliwości takiej korzysta dziennie od kilku do kilkunastu osób, natomiast w weekend nawet sto. Dzięki temu każda osoba zainteresowana, która spożywała wcześniej alkohol sprawdzi, czy może już wsiąść za kierownicę.

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

 

Powrót na górę strony