Aktualności

Turniej „Policjant Ruchu Drogowego 2017” za nami – najlepsi w lubuskim

Data publikacji 14.06.2017

W Gorzowie Wlkp. policjanci drogówki rywalizowali o miano najlepszego w województwie lubuskim. Mundurowi musieli wykazać się na strzelnicy, udzieleniu pierwszej pomocy, teście wiedzy, torze przeszkód oraz regulacji ruchem na skrzyżowaniu. W tegorocznej edycji konkursu bezkonkurencyjny okazał się st. sierż. Łukasz Zalewski z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie. To on, wraz ze zdobywcą II miejsca, będzie reprezentował lubuski garnizon w finale ogólnopolskim, który zostanie rozegrany w Warszawie i Legionowie.

Policjanci w białych czapkach co dzień czuwają nad bezpieczeństwem na lubuskich drogach. Dokonują kontroli drogowych, w trakcie których sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów czy dokumenty, obsługują zdarzenia drogowe, zabezpieczają imprezy masowe. Zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców. W przypadku łamania przepisów prawa i powodowania zagrożenia bezpieczeństwa na drodze policjanci wyciągają konsekwencje wobec takich kierowców. Niezmiernie istotne w pracy policjanta drogówki jest ciągły proces doskonalenia zawodowego, zarówno pod kątem stosowania przepisów prawa jak i też umiejętności praktycznych – chociażby sprawnej i dynamicznej jazdy radiowozem, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy regulacji ruchem na skrzyżowaniu.

Właśnie wczoraj (13 czerwca) policjanci lubuskiej drogówki mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności zawodowe. W Gorzowie Wlkp. odbyły się eliminacje wojewódzkie turnieju „Policjant Ruchu Drogowego 2016”, w którym udział wzięło piętnastu najlepszych policjantów drogówki z całego województwa lubuskiego. Warty podkreślenia jest fakt, że jest to najstarszy organizowany konkurs dla policjantów, a tegoroczna edycja jest jubileuszowa, bo trzydziesta. Mundurowi sprawdzili się w kilku konkurencjach. Na początku rywalizowali na strzelnicy oraz wykazywali się umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kolejnym punktem zmagań było zmierzenie się z testem wiedzy ogólnej. Pytania dotyczyły głównie zagadnień z zakresu ruchu drogowego, ale także prewencji i przepisów prawa. Następnie policjanci przenieśli się na specjalny tor przeszkód, który znajdował się na placu manewrowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie. Wspomniany tor przeszkód musiał zostać pokonany policyjnym motocyklem i radiowozem w jak najkrótszym czasie, pamiętając przy tym, aby zmieścić się między ustawionymi pachołkami. Ostatnią i najbardziej atrakcyjną konkurencją było kierowanie i regulacja ruchem na jednym z gorzowskich skrzyżowań. Po wszystkich konkurencjach przyszedł czas na podsumowanie zawodów. W tym roku najlepszym okazał się st. sierż. Łukasz Zalewski z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie. Drugi był st. sierż. Tomasz Kopala z KPP w Żaganiu, a trzeci mł. asp. Kamil Angielski z KPP w Nowej Soli. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w eliminacjach wojewódzkich reprezentować będą lubuski garnizon w finale ogólnopolskim, który odbędzie się jesienią w Warszawie.

 

Opracował: st. sierż. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.29 MB)

Powrót na górę strony