„Kręci mnie bezpieczeństwo”- ruszamy z akcją także w lubuskiem - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

„Kręci mnie bezpieczeństwo”- ruszamy z akcją także w lubuskiem

Data publikacji 22.04.2017

Na sobotę /22 kwietnia/ przypadła inauguracja ogólnopolskiej akcji profilaktycznej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Działania policjantów ukierunkowane będą na promowanie i poprawę bezpieczeństwa rowerzystów w całym regionie. Inicjatywa ta potrwa do 22 września. W tym czasie kierujący jednośladami mają mieć poczucie, że na drodze są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu.

Lubuska Policja bardzo często w prowadzonych działaniach skupiała się na niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, w tym pieszych. Zawsze powtarzaliśmy, że ta grupa jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo. Realizacja swej pasji jaką jest jazda na rowerze ma być okresem pełnym miłych wrażeń i pozytywnych emocji, a nie czasem, kiedy rowerzyści przeżywają drogowy koszmar. Startująca właśnie akcja pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo” jeszcze bardziej ma uwypuklić istotną rolę rowerzystów w ruchu drogowym. Ważne jest, aby kierowcy samochodów mieli przekonanie, że zestawienie roweru z pojazdem ciężarowym to spotkanie Dawida z Goliatem- bez szans na  zwycięstwo tego pierwszego, jak w Księdze Samuela. W budowaniu relacji rowerzysta – kierowca z pewnością pomogą lubuscy stróże prawa. Będziemy tutaj działać zarówno profilaktycznie, edukacyjnie, jak i kontrolnie. Chcemy uważnie się przyglądać zachowaniu kierowców względem rowerzystów, jak i samym rowerzystom. Działania policjantów będą o tyle skuteczne, o ile sami rowerzyści potraktują swe bezpieczeństwo serio. Wiele przecież zależy od nich samych.

Rozpoczęty cykl działań „Kręci mnie bezpieczeństwo”, to m.in.:

- promowanie problematyki bezpiecznego uczestnictwa rowerzystów w ruchu drogowym;

- uzmysłowienie rowerzystom, zarówno najmłodszym, jak i osobom pełnoletnim, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych;

- dbanie o stan techniczny roweru oraz jego wyposażenie obowiązkowe;
- promowanie jazdy w kasku i kamizelce odblaskowej;

- poszanowanie innych uczestników ruchu;

- edukowanie świadomości kierujących samochodami, rowerzystów oraz pieszych w kwestii zagrożeń w relacjach wzajemnych;

- promowanie jazdy na rowerze jako alternatywnego środka transportu.

W najbliższym czasie  będzie wiele inicjatyw policjantów w każdym z powiatów województwa lubuskiego ukierunkowanych właśnie na bezpieczeństwo rowerzystów.

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pliki do pobrania