Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – narzędzie potrzebne mieszkańcom i Policji

Data publikacji 04.04.2017

Od września 2016 roku w województwie lubuskim działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie, które bardzo dobrze przyjęło się w regionie. Mieszkańcy chcą mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Policjanci skutecznie sprawdzają wskazane punkty zagrożone. Debata to okazja do podsumowania dotychczasowego działania Mapy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w województwie lubuskim już sześć miesięcy. Jej popularność w regionie nadal rośnie. I jest wykorzystywana coraz rozsądniej. Dzięki temu wzrasta skuteczność Policji i ilość potwierdzonych zgłoszeń. Mieszkańcy województwa lubuskiego od 9 września 2016 roku zaznaczyli prawie 8 tysięcy punktów zagrożonych. 41,8% interwencji jest przez policyjne patrole potwierdzane. To trzeci wynik w kraju świadczący o skutecznej pracy funkcjonariuszy. Wysoki wskaźnik pokazuje także, że mieszkańcy województwa lubuskiego chcą mieć wpływ na bezpieczeństwo w okolicy swojego miejsca zamieszkania.

Lubuski Urząd Wojewódzki, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. oraz Komenda Wojewódzka Policji zorganizowali debatę społeczną „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na to wpływ”. Jego uczestnikami byli przedstawiciele Policji lubuskiej i niemieckiej, służb mundurowych, administracji zespolonej, samorządowcy i mieszkańcy województwa lubuskiego.

Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowego funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i jej szerszego rozpowszechniania. To narzędzie, które służy do diagnozy aktualnych zagrożeń społecznych najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców środowisk lokalnych. Dane pochodzące z Mapy oraz wnioski z debaty są wykorzystywane do jeszcze lepszego rozmieszczenia policyjnych patroli. Rozmowy z mieszkańcami to także możliwość poznania społecznych potrzeb i planowanie nowych działań profilaktycznych.

Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jarosław Janiak zaznaczył, że dzisiejsza (4 kwietnia) debata jest ważna przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa na terenie województwa lubuskiego. Dzięki nowej platformie każdy może poinformować Policję o swoich spostrzeżeniach i miejscach, które w jego odczuciu są niebezpieczne i dochodzi w nich do łamania przepisów prawa. Pamiętać należy, że tego rodzaju kontakt z funkcjonariuszami nie zastępuje numerów alarmowych 997 i 112.

Wojewoda Lubuski  Władysław Dajczak zaznaczył, że mieszkańcy województwa lubuskiego czują się bezpiecznie, widzą Policję i dobrze oceniają jej pracę. Wojewoda wyraził nadzieję, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa przyczyni się do jeszcze większego poziomu zaufania do stróżów prawa.

Insp. Krzysztof Sidorowicz, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., przedstawił informacje dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także jej dotychczasowego funkcjonowania. Była to także okazja, by przypomnieć o mobilnej aplikacji „Moja Komenda”. Uczestnikom spotkania wyjaśnił jak program odnaleźć i zainstalować. Przypomniał także o roli dzielnicowego i założeniach programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

Zwieńczeniem spotkania była debata i możliwość zgłoszenia uwag zarówno do zastosowanych rozwiązań jak również bezpieczeństwa na terenie województwa lubuskiego. Wszystkie przekazane informacje zostały przez funkcjonariuszy odnotowane, aby wspólnie z innymi służbami i instytucjami pracować nad poprawą bezpieczeństwa.

 

st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy

KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.84 MB)

Powrót na górę strony