Aktualności

„spoKREWnieni służbą” – Mobilny punkt poboru krwi stanął przed Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze

Data publikacji 13.03.2017

W piątek (10 marca) zielonogórscy policjanci przyłączyli się do zbiórki krwi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym i postanowili honorowo oddać krew, aby podzielić się tym co najcenniejsze – krwią, która ratuje życie, a równocześnie w ten wyjątkowy sposób uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Do tej pory we wszystkich zorganizowanych przez siebie akcjach, zielonogórscy policjanci zebrali ponad 26 litrów krwi.

3 lutego 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ogólnopolska akcja „spoKREWnieni służbą”, nad którą patronat objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ma właśnie na celu upamiętnienie i oddanie hołdu bohaterom antykomunistycznego podziemia. Choć w głównej mierze mobilizująca wszystkich mundurowych, to stwarzająca również możliwość dla wszystkich tych, którzy oddając krew chcą pomóc innym.

W piątek (10 marca) o godz. 9.00 przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zaparkował tzw. krwiobus czyli specjalny Mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, w którym w odpowiednich warunkach wszyscy chętni mogli oddać krew. Policjanci jak zwykle bardzo licznie odpowiedzieli na apel o oddawanie krwi, niestety okazało się, że kilka osób musi zrezygnować. Mimo tego w dzisiejszej akcji zebrano około sześciu litrów krwi.

„spoKREWnieni służbą”- ta ogólnopolska akcja została zorganizowana w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, ale także aby zwrócić uwagę na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz zachęcić kolejne osoby do oddawania krwi na rzecz osób potrzebujących. Zielonogórscy policjanci poprzez udział i organizację zbiórek krwi chcą zaakcentować to, że są gotowi ratować życie nie tylko poprzez codzienną służbę, ale także oddając honorowo krew, do czego wszystkich zachęcają.

Przy Komendzie Miejskiej Policji działa Klub Honorowych Dawców Krwi, założony w 1983 roku. Dzięki zaangażowaniu jego członków w propagowanie idei honorowego krwiodawstwa Klub prężnie działał od początku swojego istnienia, a już w 1989 roku Klub oddał łącznie 116 litrów krwi i z tego tytułu za swoją działalność został uhonorowany Odznaką II stopnia HDK. Do niedawna w klubie było 19 osób. Po ostatnich zbiórkach krwi zorganizowanych przez zielonogórskich policjantów do klubu wstąpiło 5 nowych członków i aktualnie klub zrzesza 24 członków.

 

Źródło: nadkom. Małgorzata Stanisławska

KMP w Zielonej Górze

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.98 MB)