Aktualności

3, 2, 1, ZERO... START – „Bezpieczna Zerówka”

Data publikacji 24.02.2017

Turniej Bezpieczna Zerówka, to zawody dla najmłodszych realizowane na terenie Krosna Odrzańskiego od dziesięciu lat. Czekają na niego nie tylko dzieci i ich wychowawcy, ale także policjanci przygotowujący najmłodszych z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie. W tegorocznych zmaganiach, największą wiedzą i umiejętnościami wykazały się przedszkolaki ze Starego Raduszca.

Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie pn. „Bezpieczna Zerówka” już na stałe wpisał się w harmonogram działań policyjnych i jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale także ich wychowawców. Konkurs odbywał się dwuetapowo. Pierwszy etap, to eliminacje półfinałowe, które odbyły się 22-23 lutego w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim. Udział w nich wzięło 16 przedszkoli, reprezentowanych przez trzyosobowe grupy. Dzieci sprawdzały swoje umiejętności w dwóch konkurencjach praktycznych, podczas których policjanci i strażnicy miejscy oceniali sposób przechodzenia przez jezdnię oraz zachowanie w sytuacji, gdy podczas zabawy piłka wyleci na ulicę. Istotne było, czy te zadania dzieci wykonują z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa. Przedszkolaki reprezentowały wysoki poziom i walka trwała do samego końca, wymuszając na organizatorze konieczność przeprowadzenia dogrywki. Było nią układanie klocków obrazkowych na czas. Ponadto policjanci mieli dla maluchów jeszcze jedną niespodziankę – zwiedzanie nowego obiektu komendy. Dzieci odwiedziły pomieszczenie dyżurnego, zobaczyły pomieszczenia, w których pracują policjanci, tzw. niebieski pokój, siłownię oraz strzelnicę.

Najlepsze drużyny przeszły do finału (23 lutego), w którym już tylko sześć drużyn walczyło o miejsca na podium. Do zadań przedszkolaków należało udzielenie odpowiedzi na zadane im pytanie związane z bezpiecznym zachowaniem się na drodze, w domu czy też na podwórku. Ponadto policjanci i strażnicy miejscy sprawdzali jak dzieci radzą sobie w praktyce. W szczególności oceniali umiejętności dzieci w przechodzeniu przez jezdnię z sygnalizacją świetlną, poruszaniu się po drodze, gdy nie ma chodnika oraz sprawdzali jak poradzą sobie z zadaniem związanym z elektrycznością. Tak jak podczas półfinału, dzieci wykazały się dużą wiedzą, jednak nie obyło się bez pomyłek. Najczęstsze błędy pojawiały się podczas poruszania się poboczem. Niektórzy wybierali złą stronę jezdni, bądź też nakładali opaskę odblaskową na złą rękę. Zmagania przedszkolaków tym razem zakończyły się bez dogrywki. Najlepsze okazały się dzieci z Przedszkola w Starym Raduszcu, zajmując I miejsce. Tuż za nimi były dzieci z Przedszkola z Osiecznicy, Bobrowic, Przedszkole nr 4 w Krośnie Odrzańskim i Wężysk oraz Połupina.

Podczas wręczenia nagród finałowych Komendant Powiatowy Policji w Krośnie Odrzańskim mł. insp. Robert Konieczny pogratulował dzieciom wiedzy oraz nie krył zadowolenia, że w większości bardzo dobrze poradziły sobie z zdaniami praktycznymi. Dbając o bezpieczeństwo także najmłodszych każdy finalista otrzymał kamizelkę odblaskową, którą będzie mógł wykorzystywać podczas wypraw rowerowych z rodzicami, czy też pieszych wycieczek. Ponadto najlepsza drużyna wywalczyła zestaw gier, zabawek oraz 25 kamizelek odblaskowych dla swojego przedszkola. Bardzo serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej z Krosna Odrzańskiego za pomoc przy realizacji turnieju oraz samorządom lokalnym za wsparcie finansowe na realizację turnieju.

 

Źródło: asp. szt. Justyna Kulka

KPP w Krośnie Odrzańskim

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.58 MB)

Powrót na górę strony