Aktualności

Z duchownymi o bezpieczeństwie

Data publikacji 23.02.2017

Zielonogórscy policjanci wspólnie z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zorganizowali szkolenie dla duchownych ze wszystkich zielonogórskich parafii. Podczas spotkania mundurowi poruszyli wiele tematów z zakresu bezpieczeństwa.

W środę (22 lutego) w Parafii Ducha Świętego przy ul. Bułgarskiej w Zielonej Górze odbyło się szkolenie dla duchownych zorganizowane przez zielonogórskich policjantów. Szkolenie rozpoczął od wprowadzenia do jego tematyki, Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze nadkom. Piotr Fabijański. W trakcie szkolenia poruszane były tematy dotyczące bezpieczeństwa ogólnego, a także m.in. bezpieczeństwa podczas uroczystości kościelnych. Policjanci szczegółowo omówili zagrożenia mogące wystąpić w trakcie organizacji uroczystości sakralnych. Ponadto zwrócili uwagę na przestępstwa popełniane na szkodę osób duchownych podali m.in. przykałdy przestępstw na jakie mogą być narażone osoby duchowne w związku z pełnieniem przez nie posługi kapłańskiej. Dodatkowo policyjni specjaliści przypomnieli o środkach ostrożności i pożądanych zachowaniach pomagających uniknąć wybranych zagrożeń. Ważnym tematem, jaki poruszyli mundurowi, był sposób zabezpieczenia dóbr kultury pozostających na wyposażeniu parafii.

Duchowni z zaciekawnieniem wysłuchali także wykładu dotyczącego możliwości wystąpienia przestępstw związanych z zagrożeniem terrorystycznym oraz poznali zasady postępowania w takich przypadkach. Ważnym elementem szkolenia było także przypomnienie i omówienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób starszych oraz bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych. Wszystkie prezentacje i poruszone zagadnienia wzbudziły duże zainteresowanie duchownych.

W szkoleniu wzięła także udział pani Barbara Bielnis - Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wraz z Zastępcą, panią Kamilą Domagalską, która przybliżyła temat dotyczący przestępstw przeciwko zabytkom i ich kradzieży na terenie woj. Lubuskiego. W trakcie szkolenia księża uczestniczący w spotkaniu mieli bardzo wiele pytań dotyczących policyjnych procedur czy różnych zagadnień z zakresu bezpieczeństwa. Kilku z nich podzieliło się z policjantami swoimi spostrzeżeniami i przedstawiło problemy, w których policjanci obiecali pomóc znaleźć rozwiązanie.

 

Źródło: nadkom. Małgorzata Stanisławska

KMP w Zielonej Górze

Powrót na górę strony