Aktualności

Jak ferie, to tylko bezpieczne – spotkanie z najmłodszymi

Data publikacji 09.02.2017

Policjantki, strażak i pracownice sanepidu były gośćmi dzieci, spędzającymi ferie zimowe na półkoloniach. Podczas spotkania, do którego doszło w Szkole Podstawowej w Boleminie najmłodsi zadawali mnóstwo pytań dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze, zabaw w domu i na świeżym powietrzu czy zdrowego odżywiania. Sami również wykazali się sporą wiedzą w temacie bezpieczeństwa.

W czwartek (9 lutego) policjantki Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. spotkały się z dziećmi odpoczywającymi od szkolnych obowiązków na półkoloniach zorganizowanych w Szkole Podstawowej w Boleminie. W pogadance wziął również udział strażak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz pracownice Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. Podczas spotkania najmłodsi zadawali mnóstwo pytań swoim gościom, czasami zaskakując ich wysokim poziomem swojej wiedzy. Pracownice sanepidu przekazały dzieciom ważne informacje dotyczące higieny i zasad zdrowego odżywiania. Później policjantki prewencji i ruchu drogowego wraz ze strażakiem rozpoczęły dyskusję z dziećmi na temat różnych zagadnień bezpieczeństwa. Omówione zostały podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zwłaszcza w kontekście używania elementów odblaskowych po zmroku. Niemniej istotne były wskazówki dotyczące bezpiecznej zabawy w domu i na świeżym powietrzu. Dzieci podczas ferii mają dużo wolnego czasu. Ważne, aby zabawy na dworze – chociażby jazda na łyżwach i sankach - odbywały się w miejscach bezpiecznych. Ciekawych informacji dostarczył strażak, który przypomniał dzieciom o tym jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia – pożaru, wypadku czy załamania się pod kimś lodu. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyły się policyjne czapki i hełm strażacki, które dzieci chętnie przymierzały. Na koniec spotkania najmłodsi dostali od policjantek prezenty. Były to elementy odblaskowe – paski i breloki – dzięki którym, dzieci będą lepiej widoczni po zmroku na drodze.

Ważne, aby już od najmłodszych lat dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań – zarówno w domu czy szkole. Często zdarza się, że dziecko później przekazuje zdobytą wiedzę starszemu rodzeństwie, rodzicom czy dziadkom. Konsekwencją tego jest poszerzenie grona osób, którym sprawy bezpieczeństwa nie będą obce. Młody człowiek, którego spotka jakieś zagrożenie czy niebezpieczeństwo będzie potrafił poradzić sobie w takiej sytuacji oraz będzie wiedział, do jakich instytucji udać się po pomoc. Jedną z nich będzie z pewnością Policja.

 

Opracował: st. sierż. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony