Aktualności

Bezpieczne Ferie – te realne i te wirtualne

Data publikacji 26.01.2017

W piątek (27 stycznia) uczniowie w powiecie świebodzińskim rozpoczną zimowe ferie. Priorytetem dla policjantów jest ich bezpieczny przebieg. Mają temu służyć spotkania w szkołach i przedszkolach oraz różne zimowe akcje inicjowane przez Policję.

W powiecie świebodzińskim policjanci już od początku roku przeprowadzają spotkania z uczniami aby przygotować ich do bezpiecznego spędzenia zimowych wakacji. Poza codziennymi obowiązkami służbowymi, policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej i dzielnicowi, odwiedzali uczniów i rozmawiali z nimi o zasadach bezpiecznego zachowania. Poruszali wiele kwestii, od zimowych zabaw na śniegu i lodzie do kontaktu z obcymi osobami lub zagrożeń cybernetycznych. Uczyli młodych ludzi rozpoznawania zagrożeń i ich unikania. Tegoroczne działania policjantów skupiły się również na zasadach bezpiecznego poruszania się na drodze. Głównym aspektem była widoczność pieszych, zwłaszcza po zmroku.  W tym celu policjanci rozdali młodzieży elementy odblaskowe.  

W środę (25 stycznia) policjanci spotkali się z grupą gimnazjalistów z Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie. Młodzież przebywała akurat na miejskim lodowisku. Podczas luźnej dyskusji policjanci zwrócili im uwagę na bezpieczeństwo drogowe i inne zagrożenia jakie mogą napotkać podczas ferii. Funkcjonariusze rozdali im elementy odblaskowe w postaci opasek i „miśków” co zwłaszcza spodobało się kobiecej części tej grupy. Przed feriami policjanci nie zapominają także o najmłodszych mieszkańcach. Podczas patrolu funkcjonariusze spotkali się grupą przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola przy ul. Młyńskiej.  Spotkanie miało charakter praktyczny. Przedszkolaki zamierzały przejść przez przejście na ul. Młyńskiej. Kilka wskazówek i pomoc na ruchliwej drodze zaowocowały bezpiecznym przejściem i nawykiem co do zasad,  które na pewno zostaną w głowach maluchów.

Podczas wszystkich spotkań dzieci i młodzież zawsze aktywnie uczestniczą w dyskusjach z policjantami. W tym roku także padło wiele pytań i to nie tylko dotyczących przepisów  drogowych czy bezpiecznych zachowań. Uczniowie pytali również o przepisy prawa, zwłaszcza w kontekście bezpiecznego Internetu i cyberprzemocy – bo ferie to także czas „surfowania” w Interniecie i na portalach społecznościowych. Warto wiedzieć jak robić to bezpiecznie i zgodnie z prawem.   

 

asp. Łukasz Szymański

KPP w Świebodzinie

Powrót na górę strony