Aktualności

Współpraca służb to podstawa - ze strażakami o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 19.01.2017

Policjanci spotkali się z strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu. Na przeprowadzonym szkoleniu omówiono przepisy i zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza dotyczące użycia wozów strażackich jako pojazdów uprzywilejowanych. Jednym z poruszanych tematów była Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – zasady jej działania i wpływ na bezpieczeństwo regionu.

Dobra współpraca służb realizujących zadania na rzecz bezpieczeństwa, gwarantuje skuteczność działań i jest niezbędna podczas codziennej służby. Policjanci oraz strażacy nieustannie współpracują podczas różnego rodzaju interwencji, zarówno podczas wypadków na drogach, pożarów, zabezpieczania niebezpiecznych miejsc, jak i spotkań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą.

W środę (18 stycznia) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu naczelnik międzyrzeckiej drogówki, podkom. Piotr Szczepanik przeprowadził szkolenie dla strażaków na temat poruszania się pojazdem uprzywilejowanym po drogach. Jak najszybsze dotarcie na miejsce zdarzenia – pożaru czy wypadku drogowego – ma niebagatelny wpływ na uratowanie ludzkiego życia. Dlatego tak istotne jest przypomnienie zasad i przepisów dotyczących używania pojazdów uprzywilejowanych – w tym wypadku wozów strażackich. Policjant przypomniał również o konieczności stosowania elementów odblaskowych i zachęcał do przekazywania tej wiedzy podczas prowadzonych przez strażaków działań profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.

Wczorajsze spotkanie było również okazją, aby przedstawić zasady i możliwości związane z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Często strażacy, będąc na różnego rodzaju zdarzeniach, mogą zaobserwować niepokojące sytuacje, którym policjanci powinni się przyjrzeć i je sprawdzić. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, w bardzo łatwy sposób, mogą zgłosić zagrożenie policjantom, którzy najpierw sprawdzą otrzymaną informację, a później zajmą się rozwiązaniem problemu.

 

Źródło: asp. Justyna Łętowska

KPP w Międzyrzeczu