Aktualności

Policjanci niosą pomoc bezdomnym

Data publikacji 19.01.2017

Zima trwa na całego i w najbliższych dniach nie zamierza odpuszczać. Mroźne noce mogą być zabójcze dla osób bezdomnych. W trosce o osoby szczególnie narażone wychłodzeniem organizmu, policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać.

Ujemna temperatura może być śmiertelnym zagrożeniem dla osób bezdomnych, dlatego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żarach systematycznie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać te osoby. W szczególności parki, dworce, altany ogrodowe czy pustostany. Działania trwają już od początku listopada ubiegłego roku i potrwają do końca zimy.  Ujemna temperatura jest także poważnym zagrożeniem dla osób nietrzeźwych. Konsekwencje nocy spędzonej na parkowej ławce  mogą być tragiczne w skutkach. Dlatego wiele zależy od nas. Możemy sami zareagować i pomóc telefonując na numer bezpłatnej infolinii uruchomionej przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego: 0 800 109 160, gdzie można uzyskać informację   o miejscach noclegowych, oraz punktach wydawania posiłków i odzieży dla  bezdomnych i potrzebujących pomocy. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie pomóc dzwońmy na numer 112 lub 997. Jeden taki telefon może uratować życie.

 

podkom. Aneta Berestecka

KPP w Żarach

 

Policjanci z Nowej Soli wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Patrole mają na celu skuteczniejsze dotarcie do potrzebujących, którzy w okresie zimowym mogą skorzystać z różnych form pomocy, między innymi noclegowni, ogrzewalni, a także ciepłego posiłku czy odzieży. Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Nie bądźmy obojętni na ich cierpienie. Pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby bezdomne przebywające na terenach ogrodów działkowych, czy siedzące na ławkach, będące niestety często pod wpływem alkoholu i powiadomić o tym Policję, Straż Miejską lub Pogotowie Ratunkowe. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli każdego dnia podczas służby patrolują ulice miasta, zwracając szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe w obawie, czy nie znajduje się tam potrzebująca osoba. Funkcjonariusze odwożą bezdomnych do noclegowni na ul. Topolowej 4 w Nowej Soli, bądź w uzasadnionych przypadkach do izby wytrzeźwień lub policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie. Funkcjonariusze nie zawsze są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących, dlatego, tak ważne jest, aby każdy z nas w tym trudnym okresie był wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami. Widząc takie osoby narażone na wychłodzenie pomóżmy i nie bądźmy obojętni.

Wszelkie informacje należy kierować pod numery alarmowe 997,998,999,112 oraz nr Dyżurnego KPP w Nowej Soli 68 476 31 11 lub 68 476 31 12

 

sierż. Justyna Sęczkowska

KPP Nowa Sól

Powrót na górę strony