Aktualności

Kontrolujemy ,,gimbusy” – dbamy o bezpieczeństwo dzieci

Data publikacji 13.01.2017

Kontrole stanu technicznego pojazdów, sprawdzanie trzeźwości kierowców i posiadanych przez nich uprawnień to czynności, których nie mogło zabraknąć podczas działań ,,GIMBUS” lubuskiej drogówki. Policjanci w białych czapkach, dbając o bezpieczne podróżowanie najmłodszych uczestników ruchu drogowego, sprawdzali czy wśród przewodników zachowane są niezbędne środki bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to jeden z najważniejszych celów lubuskiej drogówki. Szczególnie ważne jest aby zagwarantować spokojną i bezpieczną podróż najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego. Najczęstszym środkiem transportu dzieci i młodzieży są szkolne autokary. Dlatego też lubuska drogówka. aby zapewnić im bezpieczne podróżowanie prowadzi działania pn. ,,GIMBUS”. Policjanci w białych czapkach sprawdzają stan trzeźwości kierowców, ich czas za kierownicą, a także uprawnienia i licencje wymagane przy przewozie większej liczby osób. Ponadto sprawdzany jest stan techniczny autokarów – układ kierowniczy i hamulcowy, zużycie bieżnika opon, poziom płynów, a także sprawne oświetlenie. Mundurowi sprawdzają także czy ,,gimbusy” posiadają obowiązkowe wyposażenie np. gaśnice i apteczki, urządzenia samoczynnie rejestrujące prędkość i czas postojów, a także czy wyposażone są w specjalną tabliczkę informacyjną umieszczoną na szybie pojazdu.

Takie działania prowadzone były przez Komendę Miejską Policji w Gorzowie Wielkopolskim w piątek (13 stycznia). Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego od wczesnych godzin rannych kontrolowali autokary przewożące dzieci do i ze szkoły. Oprócz wcześniej wspomnianych kontroli ,,gimbusów” i ich kierowców, policjanci oceniali przystanki i miejsca, w których uczniowie wsiadają i wysiadają z autobusów. Ważne była aby postój autokarów nie powodował utrudnień i nie stwarzał zagrożenia bezpieczeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego.

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, lubuska Policja zapowiada wzmożone kontrole autokarów, które będą przewozić dzieci w miejsca zimowego wypoczynku. Takich kontroli mogą spodziewać się kierowcy na terenie całego województwa lubuskiego.

 

Opracował: sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.5 MB)

Powrót na górę strony