Zgłoszenie, szybka weryfikacja, zagrożenie eliminowane… - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Zgłoszenie, szybka weryfikacja, zagrożenie eliminowane…

Data publikacji 12.01.2017

Dzięki zagrożeniu zgłoszonemu na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz jego szybkiej weryfikacji, potwierdzono miejsce, w którym kierowcy narażani byli na niebezpieczeństwo. Przed jednym z przejazdów kolejowych w powiecie krośnieńskim zniknął znak ,,STOP”. Jego brak został już zgłoszony i znak wkrótce wróci na miejsce.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie coraz bardziej popularne wśród społeczeństwa. Poprzez platformę policjanci otrzymują od mieszkańców liczne zgłoszenia, które w wielu przypadkach potwierdzają posiadaną przez nich wiedzę. Od 9 września 2016 r. do 11 stycznia 2017 r. na terenie powiatu krośnieńskiego przyjęto 172 zgłoszenia, z których 52 zostały potwierdzone. Podsumowując okres funkcjonowania mapy na terenie powiatu i analizując zgłoszenia potwierdzone, zauważyć można, że najczęściej zgłaszane zagrożenia dotyczą: przekroczenia dozwolonej prędkości (25 zgłoszeń), zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej (9 zgłoszeń), nieprawidłowego parkowania (7 zgłoszeń), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (3 zgłoszenia), używania środków odurzających (3 zgłoszenia), złej infrastruktury drogi (2 zgłoszenia) oraz po jednym zgłoszeniu dotyczącym żebractwa oraz dzikiego wysypiska śmieci.

Wśród wskazanych zgłoszeń znalazło się także zagrożenie „niestrzeżony przejazd kolejowy” umiejscowione na drodze Połupin – Krosno Odrzańskie. Tak jak w przypadku każdego zgłoszenia, informacja została zlecona do weryfikacji. Dzielnicowy dokonujący sprawdzenia zagrożenia potwierdził, że na drodze przed niestrzeżonym przejazdem kolejowym brakuje znaku B-20 „STOP”. Na miejscu pozostał tylko słupek wraz z mocowaniami tablicy. Brak znaku, nakazującego kierowcom zatrzymać się przed przejazdem, jest poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiele osób nie widząc ,,STOP-u”, nie zatrzymałoby się przed torami, co w sytuacji nadjeżdżającego pociągu, mogłoby zakończyć się tragicznie. Dlatego też krośnieńska Policja o powyższej sytuacji poinformowała władze gminy Dąbie oraz Zakład Linii Kolejowych w Zielonej Górze, jednocześnie zwracając się z prośbą o uzupełnienie brakującego oznakowania.

Zainteresowanie bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego przez osobę, która zgłosiła zagrożenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także szybka weryfikacja zagrożenia przez krośnieńskich policjantów zapobiegły ewentualnej tragedii, do której mógł doprowadzić brak znaku. Policjanci dziękują mieszkańcom za dotychczasowe zgłoszenia oraz proszą o zgłaszanie kolejnych. Jednocześnie mundurowi przypominają, aby nie traktować mapy jako żartu.

Przypominamy także, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

 

asp.szt. Justyna Kulka

KPP w Krośnie Odrzańskim