Aktualności

Fajerwerki - bawmy się bezpiecznie

Data publikacji 30.12.2016

Co roku hucznie witamy Nowy Rok, odpalając z tej okazji różnego rodzaju fajerwerki. Pamiętajmy jednak, że nieumiejętne obchodzenie się z nimi może być tragiczne w skutkach. Mając na względzie, iż zdarza się, że petardy są w posiadaniu dzieci, krośnieńscy policjanci kontrolując punkty handlowe, przypominają sprzedawcom o zakazie sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim.

W okresie noworocznym petardy i fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. Należy mieć jednak na uwadze, że w rękach osób nieodpowiedzialnych czy też w rękach dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem. Dlatego też policjanci z powiatu krośnieńskiego kontrolują punkty handlowe, w których prowadzona jest sprzedaż materiałów pirotechnicznych, pod kątem sprzedaży osobom niepełnoletnim oraz przypominają sprzedawcom o tym zakazie rozdając przygotowane z tej okazji ulotki. Przypominamy, że naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto mundurowi sprawdzali między innymi, czy fajerwerki posiadają instrukcję obsługi w języku polskim oraz czy stoisko wyposażone jest w sprzęt gaśniczy.

Pamiętajmy, że nieprawidłowe obchodzenie się z fajerwerkami może skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Dlatego też policjanci apelując o ostrożność, przypominają kilka zasad bezpiecznego posługiwania się wyrobami pirotechnicznymi:

- kupując materiały pirotechniczne sprawdźmy, czy obudowa nie jest uszkodzone oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanina pirotechniczna;

- sprawdźmy czy na opakowaniu podana jest nazwa producenta wraz z adresem oraz czy instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim;

- zawsze posługujmy się fajerwerkami zgodnie z zaleceniami producenta;

- nie używajmy żadnych materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;

- nie trzymajmy odpalonych materiałów pirotechnicznych w rękach;

- używajmy fajerwerków na otwartej przestrzeni, nie kierujmy ich w stronę ludzi i zachowajmy bezpieczną odległość. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

W sylwestrową noc nie zapominajmy o zwierzętach. Pamiętajmy, że mają one wyczulone zmysły, a głośne hałasy i błyski mogą powodować u nich duży strach. Jeśli masz możliwość, to zasłoń okna, by błyski fajerwerków w jak najmniejszym stopniu dochodziły do pomieszczenia, zostaw włączone światło i włącz muzykę, czy telewizor. Wiedząc, że Twój pies boi się hałasu, nie zostawiaj go samego na dworze.

 

Żródło: asp. szt. Justyna Kulka

KPP w Krośnie Odrzańskim

 

Powrót na górę strony