Aktualności

Radosne święta to bezpieczne święta

Data publikacji 20.12.2016

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Daje się to zauważyć nie tylko w centrach handlowych, sklepach i targowiskach, ale także w internecie. Coraz częściej właśnie za jego pośrednictwem kupujemy prezenty najbliższym. Niestety wiele osób pochłoniętych ,,szałem świątecznych zakupów”, zapomina o ostrożności przy przygotowywaniu upominków. Tym samym stają się oni często ofiarami oszustw lub kradzieży.

Jak co roku w okresie przedświątecznym w sklepach panuje ,,zakupowy wyścig”. Wiele osób skupionych na przygotowywaniu upominków dla najbliższych zapomina o zachowaniu ostrożności, stając się ofiarami kradzieży lub oszustwa. A przecież, aby uniknąć takich nieprzyjemności, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zbliżające się Boże Narodzenie to okazja dla osób, które nie zawsze mają dobre intencje. To czas, gdzie naszą nieuwagę będą chcieli wykorzystać tzw. kieszonkowcy. Ich pola działania to przede wszystkim sklepy i targowiska. Pamiętajmy, aby płacąc za zakupy, nie pokazywać ile pieniędzy mamy przy sobie. Ważne jest także zadbanie o nasze karty płatnicze. Nie umieszczajmy kodu PIN bezpośrednio na karcie. Starajmy się go zapamiętać lub wyznaczmy na niego specjalne miejsce, o którym będziemy wiedzieli wyłącznie my sami. Szczególną ostrożność zachowajmy również podczas korzystania ze środków komunikacji publicznej. W tłumie i ścisku mamy ograniczony zakres ruchów i widoczności. Tym samym stajemy się łatwym celem złodziei. Pamiętajmy wtedy, aby nasza torebka była zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku. Portfel powinien być schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni.

Coraz częściej zamiast „biegać” od sklepu do sklepu decydujemy się na zakupy przez internet. Ta wygodna forma transakcji pozwala na kupno świątecznych prezentów bez wychodzenia z domu. Warto pamiętać, aby przy dokonywaniu transakcji internetowych korzystać najlepiej z domowego komputera i zabezpieczonego połączenia. Omijajmy kafejki internetowe czy otwarte, niezabezpieczone sieci publiczne. Nie korzystajmy z linków przesyłanych nam w mailach, a sami odręcznie wpisujmy adres do przeglądarki. Wybierając sklepy internetowe sprawdźmy opinie o nich. Zwróćmy uwagę czy istnieją inne – poza internetowe – możliwości kontaktu ze sklepem, takie jak adres czy numer infolinii. Dzięki temu później łatwiej dokonamy ewentualnych reklamacji czy zwrotów.

Wielu z nas na święta odwiedza rodzinę, często wybierając się w dłuższą drogę. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem, dokładnie sprawdzić i zabezpieczyć nasz dom czy mieszkanie. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Poprośmy zaufanego sąsiada, aby od czas do czasu doglądał, czy w rejonie naszego domu nie ,,kręcą” się podejrzane osoby. Może także zbierać ulotki i prasę, które pozostawione wskazują na naszą nieobecność. Tą mogą chcieć wykorzystać włamywacze i złodzieje. Nie ułatwiajmy im dostępu do naszego mienia.

Ostrożność i stosowanie zasad ograniczonego zaufania podczas zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci pozwolą cieszyć się z udanych prezentów. Odpowiednie zabezpieczenie naszego miejsca zamieszkania zagwarantuje nam spokojną i miłą atmosferę podczas świątecznych wyjazdów.

 

Opracował: sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony