Aktualności

Zatrzymani za przestępstwa narkotykowe

Data publikacji 09.12.2016

Dzięki współpracy zielonogórskich policjantów różnych pionów, kolejne trzy osoby odpowiedzą za przestępstwa narkotykowe. Dwaj z zatrzymanych mężczyzn zostali już tymczasowo aresztowani na trzy miesiące, a jeden decyzją prokuratora, objęty policyjnym dozorem. Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.

Do pierwszych zatrzymań doszło kilka dni temu na ulicach jednego z zielonogórskich osiedli. Z informacji operacyjnych uzyskanych przez policjantów wynikało, że to właśnie tam ma dojść do spotkania dwóch mężczyzn, którzy najprawdopodobniej mieli przekazać sobie narkotyki. Pierwszy pojazd zauważyli policyjni wywiadowcy i postanowili zatrzymać go do kontroli. Kierujący na ich widok zaczął się dziwnie zachowywać. Podczas sprawdzania dokumentów kierujący był bardzo nerwowy, co od razu zwróciło uwagę policjantów. Gdy sprawdzili zawartość plecaka przewożonego na tylnym siedzeniu, poznali powód zdenerwowania kierującego. Wewnątrz znajdowało się 40 woreczków strunowych z zawartością suszu roślinnego, a także ponad 40 pustych woreczków oraz waga elektroniczna. Po sprawdzeniu i zważeniu okazało się, że było tam prawie 55 gramów marihuany. Kierujący samochodem mężczyzna został zatrzymany.

Tego samego dnia policjanci służby patrolowej zauważyli na pobliskiej ulicy kierującego, który poruszał się drugim z wytypowanych samochodów. Natychmiast zatrzymali go do kontroli wiedząc, że może posiadać przy sobie narkotyki. Podejrzenia policjantów potwierdziły się. Kierujący miał przy sobie dwa woreczki strunowe z zawartością amfetaminy, a ponadto funkcjonariusze znaleźli w jego samochodzie pięć sztuk amunicji karabinowej. Mężczyzna był ponadto bardzo pobudzony i nerwowy, dlatego policjanci zdecydowali o badaniu na zawartość środków odurzających w organizmie. Badanie dało wynik pozytywny na obecność amfetaminy.

Zatrzymani mężczyźni to mieszkańcy Zielonej Góry w wieku 21 i 36 lat. Jeden z nich jest znany Policji i był wcześniej notowany za podobne przestępstwa. Młodszy decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem W stosunku do 36-latka policjanci wystąpili za pośrednictwem prokuratora do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Dodatkowo 36-latek odpowie także za jazdę samochodem pod wpływem środków odurzających.

W wyniku prowadzonych w sprawie dalszych działań operacyjnych, policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zielonogórskiej komendy miejskiej ustalili tożsamość kolejnej osoby. 26-latek został zatrzymany kilka dni później na jednej z ulic w Żarach. Przy zatrzymanym policjanci znaleźli i zabezpieczyli pieniądze w kwocie 960 zł i 3 telefony komórkowe. Następnie udali się do mieszkań, w których wiedzieli, że przebywał zatrzymany mężczyzna. W trakcie przeszukania w mieszkaniach, policjanci zabezpieczyli telefon komórkowy, wagę elektroniczną, młynki do mielenia marihuany, środki odurzające w postaci marihuany o łącznej wadze ok. 650 gramów oraz pieniądze w kwocie prawie 46 tys. zł.

Materiał dowodowy zebrany przez policjantów pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu 26-latkowi zarzutów posiadania znacznych ilości środków odurzających, udzielania tych środków i przygotowania do wprowadzania ich do obrotu. Za te przestępstwa, według ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci wystąpili za pośrednictwem Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie dwóch z zatrzymanych mężczyzn: 26 i 36-latka. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze przychylił się do złożonego wniosku i tymczasowo aresztował obydwu mężczyzna na 3 miesiące. Trzeci z mężczyzn, 21-latek został objęty policyjnym dozorem. Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.

 

nadkom. Małgorzata Stanisławska

KMP w Zielonej Górze

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.9 MB)

Powrót na górę strony