Aktualności

Zachowajmy ostrożność na drodze!

Data publikacji 04.11.2016

Jesienne warunki na drodze niestety nie wpływają korzystnie na bezpieczeństwo. Częste opady, zalegające na jezdni liście, szybko zapadający zmrok i temperatura oscylująca wokół zera stopni mają na to niebagatelny wpływ. Niestety w piątek /4 listopada/ na zjeździe ze „starej trójki” w kierunku Gorzowa doszło do wypadku, w którym śmierć poniósł kierowca TIR-a. Pracujący na miejscu policjanci i prokurator wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Jak trudne i niebezpieczne mogą być warunki na drodze w czasie jesienno-zimowego okresu nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Zdecydowana większość zmotoryzowanych i pieszych zna doskonale te realia i wie, że w tym okresie należy zachować szczególna uwagę. Niestety pomimo tego na drogach dochodzi do wypadków, których można przecież uniknąć. Szczególnie narażoną grupą są tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. To właśnie piesi, rowerzyści, czy motocykliści są częstymi ofiarami wypadków o tej porze roku. Ważnym elementem związanym z ich bezpieczeństwem jest zadbanie o ich odpowiednią widoczność. Obowiązujące od ubiegłego roku przepisy mówią, że pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym zobowiązany jest do korzystania z elementów odblaskowych. Choć te przepisy nie odnoszą się do rowerzystów i motocyklistów, to oni zobowiązani są z kolei do odpowiedniego oświetlenia swojego pojazdu.

Jesienno-zimowe warunki na drodze wymagają również od zmotoryzowanych zachowania szczególnej uwagi. Niestety w piątek /4 listopada/ na zjeździe ze „starej trójki” w kierunku Gorzowa Wlkp. doszło do wypadku, w którym śmierć poniósł kierowca ciężarówki. To tutaj, w czesnych godzinach rannych, na łuku drogi ciężarówka przewożąca drób zjechała na lewy pas jezdni i wjechała do rowu wywracając się na dach. Na miejscu pracowali policjanci, strażacy, prokurator oraz pracownicy innych służb. Zdarzenie wymagało zabezpieczenia tego miejsca oraz zebrania wszystkich dowodów, które będą pomocne przy wyjaśnieniu wszystkich okoliczności wypadku. Związane z tym zdarzeniem utrudnienia spowodowane były prowadzoną przez służby akcją.

Przypominamy również o zachowaniu ostrożności w miejscach, gdzie prowadzone są budowy, czy remonty dróg. Tutaj również musimy zachować czujność i mieć świadomość utrudnień i bezwzględnie stosować się sygnalizacji obowiązującej na czas prowadzenia prac.

 

opracował:

sierż. szt. Tomasz Bartos

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony