Za oknem jesień - Dbamy o pieszych - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Za oknem jesień - Dbamy o pieszych

Data publikacji 10.10.2016

Padający deszcz, mgła i szybko zapadający zmrok – to warunki z jakimi trzeba się coraz częściej zmierzyć na drodze. Niestety jesienna pogoda nie sprzyja bezpieczeństwu. W takich warunkach szczególnie narażeni na wypadek są osoby piesze. O ich bezpieczeństwo dba gorzowska drogówka. Przykładem są przeprowadzone w ostatni weekend /7-8 października/ działania pn. „Bezpieczny pieszy”.

Mgła ograniczająca widoczność do kilkunastu metrów, zalegające liście, mokry i śliski asfalt, to warunki z jakimi musimy się często mierzyć jesienią na drodze. W takich okolicznościach nietrudno o wypadek. Szczególnie narażeni na poważne obrażenia są piesi i rowerzyści. Pomimo nie najlepszej pogody, nie brakuje osób, które jako środek lokomocji wybierają rower lub korzystają z drogi idąc pieszo. Taka sytuacja wymaga od policjantów zwrócenie szczególnej uwagi właśnie na tych uczestników ruchu drogowego. Służą do tego regularne działania związane z bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów. W piątek i sobotę /7 i 8 października/ policjanci z gorzowskiej drogówki przeprowadzili właśnie takie działania. Policjanci tradycyjnie zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z bezpieczeństwem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Działania nabrały szczególnego znaczenia z uwagi na niekorzystne warunki, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Niestety, pomimo wielu próśb o zachowanie szczególnej uwagi, wciąż dochodzi do łamania przepisów i to zarówno ze strony pieszych, jak również zmotoryzowanych. Policjanci w czasie tylko dwóch dni przyłapali kilkadziesiąt osób na niestosowaniu się do przepisów.

Wśród kierowców najczęściej popełnianymi przewinieniami było:

-nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu;
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej;
- omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
- nieprawidłowe parkowanie i utrudnianie ruchu pieszym na chodniku;
- jazda wzdłuż przejścia dla pieszych;

Natomiast wśród pieszych najczęściej popełnianymi wykroczeniami było:

- niestosowanie się do sygnalizacji

- przechodzenie w miejscu niewyznaczonym

Policjanci nie tylko skupili się na egzekwowaniu przepisów, ale również przypominali o konieczności korzystania z odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Trzeba pamiętać, że nawet niewielki element odblaskowy sprawia, że jesteśmy na drodze bardziej widoczni, a co za tym idzie bardziej bezpieczni. Przypominamy, że nie musi być to kamizelka. Świetnie sprawdzi się również opaska, czy kurtka z naszytym odblaskiem. Policjanci zapowiadają, że podobnych kontroli trzeba się spodziewać w ciągu najbliższych dni i tygodni na terenie całego powiatu gorzowskiego.

 

Udział pieszego w zdarzeniach drogowych w powiecie gorzowskim:

rok

wypadki

zabici

ranni

2013

46

3

49

2014

41

3

44

2015

32

2

33

2016

25

3

23

opracował:

sierż. szt. Tomasz Bartos

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.