Aktualności

S-3 pod lupą policjantów

Data publikacji 29.07.2016

Lubuscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych. Wakacyjny czas sprzyja rodzinnym wyjazdom szczególnie do nadmorskich kurortów. Tranzytowe położenie województwa lubuskiego oraz nowoczesna droga S3 sprawia, że nasi policjanci mają mnóstwo pracy na arteriach komunikacyjnych regionu. Czuwamy, aby każdy kierowca mógł czuć się bezpiecznie i bezpieczeństwo to miał zapewnione.

Mija półmetek wakacji. Choć dla wielu to moment odpoczynku i relaksu, to dla policjantów wiąże się on z czasem czuwania nad bezpieczeństwem wypoczywających. Działamy na wielu płaszczyznach, aby bezpieczeństwo to zapewnić. Spotkania profilaktyczne z dziećmi, wizyty na półkoloniach, rozmowy w bibliotekach, sprawdzanie kąpielisk to tylko niektóre zagadnienia, które stanowią codzienny scenariusz policyjnej służby w wakacyjny czas.

Bardzo wiele uwagi policjanci poświęcają służbie na drogach. Chcemy aby wszyscy Ci, którzy pragną wolny czas spędzić z dala od domu, mogli bezpiecznie dojechać do miejsca  wypoczynku, a później spokojnie z niego powrócić. Jesteśmy widoczni w wielu miejscach naszego województwa. Gotowi do pomocy i cennych wskazówek, ale też do zdecydowanej reakcji, kiedy u kierowców górę nad rozsądkiem wezmą emocje.

Wielu policjantów widocznych jest na lubuskim odcinku drogi S3. To trasa, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród kierowców z całej Polski. Szlak ten wybierają oni jako trasę główną w drodze do nadmorskich kurortów, nie zważając na zwiększone nasilenie ruchu drogowego w okresie wakacyjnym oraz trwającą wciąż jej rozbudowę. Widzimy kierowców z województwa śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Namawiamy zatem do wyboru tras alternatywnych i szybką reakcje zmotoryzowanych w przypadku występowania utrudnień. A o te nie trudno przy takim obsadzeniu pojazdów.

Kontrola prędkości, stany trzeźwości i stanu technicznego pojazdu, jego wyposażenie oraz ocena drogowych manewrów, to stałe elementy policyjnej służby na drogach. Warto dodać, że wiele sytuacji w rezultacie może zostać sklasyfikowanych jako wykroczenia ale faktycznie generują one poważne zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. W takich sytuacjach z pewnością policjanci nie poprzestaną na pouczeniach czy mandatach. Posypią się wnioski do Sądów oraz prawa jazdy, które zabezpieczać będą policjanci. Zapewnienie bezpieczeństwa wymaga w wielu sytuacjach zdecydowanych i momentami bolesnych, ale jednoczenie skutecznych postaw ze strony stróżów prawa. Tego od policjantów oczekuje społeczeństwo. Ale kulturalna i zgodna z przepisami jazda, daleka od karkołomnych manewrów nie spowoduje reakcji ze strony policjantów drogówki. Taka podróż zwiększy szanse na bezpieczne dotarcie do celu.

 

Wypadki na lubuskim odcinku drogi S3 i K-3 od 1 stycznia do 30 czerwca w poszczególnych latach:

 

           S-3 i K-3

wypadki

zabici

ranni

kolizje

2014

19

5

45

176

2015

23

6

43

173

2016

14

10

24

216

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

st. sierż. Tomasz Bartos

 

 

Powrót na górę strony