Aktualności

Posterunki ponownie służą mieszkańcom

Data publikacji 04.07.2016

W poniedziałek /4 lipca/ został przywrócony i otwarty dla mieszkańców Posterunek Policji w Dobiegniewie. To potrzeba, płynąca wprost od społeczeństwa, które sygnalizowało taką potrzebę podczas licznych konsultacji i debat społecznych. Posterunek reaktywowano w obecności Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusza Błaszczaka oraz Komendanta Głównego Policji, nadinsp. dr Jarosława Szymczyka.

Po blisko półtorarocznej przerwie mieszkańcy Miasta i Gminy Dobiegniew ponownie mogą korzystać  z Posterunku Policji w Dobiegniewie zgłaszając swe uwagi, problemy, rozterki czy wskazując wprost na miejsca, gdzie koncentracja policyjnych sił powinna być przemodelowana. Właśnie w poniedziałek /4 lipca/ nastąpiła oficjalna reaktywacja Posterunku Policji w Dobiegniewie. Od tego czasu w nowoczesnym i w pełni wyposażonym budynku, gdzie zadania realizują dodatkowo strażacy ochotnicy wraz z załogą pogotowia ratunkowego, służbę będzie pełniło sześciu funkcjonariuszy- kierownik, policjant ds. kryminalnych, dwóch dzielnicowych oraz dwóch patrolowców. Podczas uroczystości związanych z otwarciem Posterunku, w Dobiegniewie obecni byli znamienici goście: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Komendant Główny Policji, nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Jarosław Janiak, Ks. Kanonik Jacek Makowiecki oraz przedstawiciele samorządu lokalnego.

Jako gospodarz garnizonu lubuskiego, wszystkich obecnych uroczyście przywitał Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Jarosław Janiak:

„…każdy, kto założył policyjny mundur, składał zobowiązanie, że będzie stał na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Policja swe zadania realizuje w sposób sumienny i profesjonalny. Dzisiejsze otwarcie Posterunku w Dobiegniewie to rezultat wsłuchiwania się w głos społeczeństwa wyrażającego swoiste zapotrzebowanie na jeszcze większe bezpieczeństwo. Było to wyraźnie wskazane podczas debat i konsultacji społecznych. Cieszę się ogromnie z tego przedsięwzięcia.

Jak wspomniał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak: „…konsultacje społeczne to głos od osób, które powinny decydować o tym czy potrzeba stworzenia lub reaktywacji Posterunków i Komisariatów jest konieczna. I skoro społeczeństwo takie potrzeby sygnalizuje, to my powinniśmy je respektować. Dlatego Posterunki wracają, a wraz z nimi do pracy wracają policjanci. Dzięki temu mieszkańcy mogą coraz bezpieczniej czuć się we własnym kraju, we własnym domu.

W podobnym tonie wypowiedział się Komendant Główny Policji, nadinsp. dr Jarosław Szymczyk wspominając o korzyściach, jakie wynikają z faktu odtwarzania mniejszych policyjnych jednostek:

„…Ogromnie mnie cieszy, że  przez sześć ostatnich miesięcy w porównaniu do analogiczego okresu roku ubiegłego o 10% zmalała przestępczość. O blisko 14% spadała przestępczość w siedmiu podstawowych ich kategoriach, a liczba przestępstw ogółem spadała o ponad 20 tysięcy przy jednoczesnym wzroście ich wykrywalności. Ale to właśnie dzięki bliskości ze społeczeństwem i dzięki wsłuchiwaniu się w jego głos było to możliwe. Po to właśnie zakładamy policyjny mundur. Zadania zostały jasno zdefiniowane- „Zbliżamy się do społeczeństwa”.

Posterunek Policji w Dobiegniewie nie jest jedynym obiektem oddanym dziś ponownie do użytku.  Społeczeństwo z południowej części województwa lubuskiego może korzystać już z Posterunku Policji w Kargowej. Zlikwidowany pod koniec 2014 roku posterunek mieścił się wcześniej, podobnie jak teraz w budynku Urzędu Miasta w Kargowej. Pomieszczenia na potrzeby funkcjonowania Posterunku zostały wyremontowane i odnowione ze środków przekazanych przez Burmistrza Kargowej, natomiast wyposażenie pochodzi z zasobów Komendy Miejskiej Policji w  Zielonej Górze, oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w  Gorzowie Wlkp. W posterunku służbę będzie pełniło także 5 policjantów, którzy do tej pory pracowali w strukturach Komisariatu Policji w Sulechowie.

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

fot/video: st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz

st. sierż. Tomasz Bartos

 

 

 

 

Powrót na górę strony