Aktualności

„Granice terroryzmu” – pokaz Sekcji AT

Data publikacji 20.05.2016

W Jesionce pod Zieloną Górą odbywa się XII Seminarium Kryminalistyczne dotyczące terroryzmu. Spośród wielu zagadnień tematycznych uczestnicy spotkania obejrzeli m.in. specjalny pokaz Sekcji Antyterrorystycznej KWP w Gorzowie Wlkp. Policjanci zaprezentowali dynamiczne zatrzymanie przestępców, a także ujawnienie i zneutralizowanie ładunków wybuchowych.

XII Seminarium Kryminalistyczne zostało zorganizowane przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze i Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W całości jest poświęcone zagadnieniom terroryzmu - jednego z najpoważniejszych wyzwań stojących przed współczesnym światem. Cyber- i bioterroryzm, algorytmy postępowania w przypadku katastrof masowych, prawo karne materialne wobec terroryzmu to tylko niektóre zagadnienia podejmowane podczas trzydniowego seminarium. Uczestniczyła w nim także lubuska policja reprezentowana przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jerzego Głąbowskiego i policyjnych antyterrorystów. Kierownik Sekcji AT KWP, nadkom. Krzysztof Janiszewski omówił historię, sposób działania i zadania stojące przed policjantami służącymi na co dzień w pododdziale AT.

Chwilę później uczestnicy seminarium obejrzeli antyterrorystów w akcji. Podczas specjalnie przygotowanego pokazu zaprezentowano pościg i dynamiczne zatrzymanie uciekających przestępców. Scenariusz przewidywał także udział psa policyjnego wraz z przewodnikiem, który zazwyczaj uczestniczy w podobnych akcjach. Specjalnie szkolony pies tropiący wykrył materiały wybuchowe w samochodzie, którym poruszali się uciekinierzy. Po chwili na miejsce przyjechał policyjny pirotechnik, który po sprawdzeniu auta i najbliższej okolicy zabezpieczył ładunek wybuchowy. W tym celu użył zdalnie sterowanego robota, który po przechwyceniu niebezpiecznego przedmiotu umieścił go w specjalnej beczce służącej do przewożenia materiałów wybuchowych. Pokaz zorganizowany przez policyjnych antyterrorystów cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników seminarium i był okazją do zaprezentowania profesjonalizmu, skuteczności i szybkości działania lubuskiej policji w sytuacjach kryzysowych.

 

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

 

Powrót na górę strony