Bezpieczna Wielkanoc z lubuską drogówką - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Bezpieczna Wielkanoc z lubuską drogówką

Data publikacji 25.03.2016

Przed nami długi weekend związany z Wielkanocą. Nad bezpieczeństwem na drogach będą czuwać policjanci ruchu drogowego. Mundurowi sprawdzać będą trzeźwość zmotoryzowanych, stan techniczny pojazdów oraz eliminować najbardziej niebezpieczne zachowania kierowców.

Święta Wielkiej Nocy to okres refleksji, odpoczynku, ale również odwiedzin naszych bliskich i podróży im towarzyszącym. Podróży bliższych i dalszych. Dla policjantów, zwłaszcza ruchu drogowego, to czas wzmożonej pracy. Patrole policji będą pojawiać się na głównych ciągach komunikacyjnych województwa lubuskiego, drogach ekspresowych i krajowych. Mundurowi będą również widoczni na rzadziej użytkowanych drogach, w miastach i wsiach, aby wszystkich uczestnikom ruchu zapewnić bezpieczeństwo. Działania rozpoczną się 25 marca i będą trwały przez cały okres świąteczny. Największe natężenie ruchu przewidywane jest w świąteczny poniedziałek, kiedy większość z nas będzie wracać do domu. Powroty będą krótsze lub nieco dłuższe. Ważne, jednak aby były bezpieczne.

Mundurowi podczas przeprowadzanych kontroli drogowych będą kontrolować czy kierowcy nie wsiedli za kierownicę po alkoholu czy innych środkach odurzających. Sprawdzany będzie również stan techniczny kontrolowanych pojazdów, aby wyeliminować z ruchu samochody zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Mundurowi zwrócą uwagę również na osoby piesze. Ważne, aby kierowcy zachowywali szczególną ostrożność, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych. Ponadto samo jazda zmotoryzowanych na drodze będą szczegółowo analizowana. Najbardziej agresywne i niebezpieczne zachowania będą skutkowały środkami prawnymi stosowanymi przez policjantów.

Pomimo świątecznego zgiełku i pośpiechu warto czasem ściągnąć nogę z gazu. Te kilkanaście kilometrów na godzinę więcej na liczniku spowoduje, że na miejscu będziemy tylko kilka minut szybciej. W dłuższą podróż warto wyjechać wcześniej, a podczas jazdy stosować się do przepisów. Dzięki temu bezpiecznie wrócimy do domów.

Zestawienie wypadków drogowych w ubiegłych latach przedstawia poniższa tabela:

woj. lubuskie

Rok 2013

Rok 2014

Rok 2015

wypadki

zabici

ranni

wypadki

zabici

ranni

wypadki

zabici

ranni

1

0

2

9

1

10

3

1

4

 

Opracował: sierż. Maciej Kimet

Foto/video: st. sierż. Tomasz Bartos

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.