Wyłudził ponad 400 tysięcy od 11 osób - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Wyłudził ponad 400 tysięcy od 11 osób

Data publikacji 16.02.2016

Wspólne działania policyjnych specjalistów zwalczających przestępczość gospodarczą z komendy miejskiej i wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp. pozwoliły na dotarcie do 39-latka z Legnicy. Mężczyzna odpowiedzialny jest za wyłudzenie ponad 400 tysięcy złotych od 11 osób. Wpłaty stanowiły zaliczkę na zamawiane samochody ciężarowe, które nigdy do klientów nie miały trafić. Sąd zastosował wobec zatrzymanego trzymiesięczny areszt.

Dużą skutecznością wykazali się policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. wraz ze swymi kolegami z Komendy Wojewódzkiej Policji. Sygnał o nieprawidłowościach odebrali we wtorek /9 lutego/, a już w czwartek na terenie Wrocławia zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za wyłudzenie ponad 400 tysięcy od 11 osób. Dynamika działań tym bardziej godna odnotowania, że dotyczyła sfery gospodarczej, gdzie bez analizy dokumentów, charakterystyki profilu firmy, czy dokładnej wiedzy o funkcjonowaniu określonej działalności gospodarczej o sukces wykrywczy jest bardzo trudno.

Działalność 39-latka opierała się na oferowaniu do sprzedaży samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych i sprzętu ciężkiego. Wartość niektórych  pojazdów wynosiła nawet ponad 200 tysięcy złotych. Oferty sprzedaży zamieszczane były na portalach aukcyjnych. Atrakcyjne ceny przyciągały właścicieli firm z całej Polski. Jedenastu z nich uwierzyło w fikcję stworzoną przez 39-latka z Legnicy, który swoją działalność prowadził w Gorzowie Wlkp. Tam też pracowały dwie osoby, które nigdy nie widziały swojego szefa, a kontakt z nim odbywał się korespondencyjnie, mailowo i telefonicznie. Także ofertę pracy, pod koniec ubiegłego roku, znalazły w internecie i z niej skorzystały. O przestępczym procederze szefa nie miały pojęcia. Ten zatrzymaniem był całkowicie zaskoczony. Dzięki szybkiemu działaniu policjantów z Gorzowa Wlkp. nie doszło do kolejnych wyłudzeń.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie 11 zarzutów. Tyle osób w przeciągu zaledwie trzech tygodni wpłaciło zaliczki opiewające każdorazowo na kwotę od około 20  do 74 tysięcy złotych, nie otrzymując zamówionego pojazdu. W niedzielę /14 lutego/ Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. i zdecydował, że 39-latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa. Śledczy z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KMP w Gorzowie Wlkp. w prowadzonej sprawie będą sprawdzać, czy pokrzywdzonych przestępczym procederem 39-latka nie jest więcej.

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

foto/video: st. sierż. Tomasz Bartos

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.16 MB)