Aktualności

Lubuskie drogi najbezpieczniejsze w kraju

Data publikacji 27.01.2016

650 tysięcy badań na zawartość alkoholu u kierowców, ponad 100 tysięcy mandatów i wniosków do Sądu, 4260 zatrzymanych nietrzeźwych zmotoryzowanych, blisko 800 zatrzymanych praw jazdy, ponad 18 tysięcy ujawnionych wykroczeń spowodowanych przez pieszych i kierowców wobec pieszych. To tylko niektóre liczby, które ukazują aktywność policjantów lubuskiej drogówki w minionym roku. Ich służba sprawiła, że na drogach województwa lubuskiego odnotowano najmniej wypadków i ofiar śmiertelnych w kraju.

Bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od kierowców. To czy cel obrany przez zmotoryzowanych, polegający na bezpiecznym dotarciu we wskazane miejsce, będzie osiągnięty zależy od kultury jazdy i przestrzeganiu drogowych przepisów. Niestety w wielu momentach dostosowanie się do  wyżej wymienionych reguł może okazać się ostatecznie niewystarczające. Wszystko to za sprawą innych kierowców, którzy poruszając się po szlakach komunikacyjnych wykazują się już nie tylko lekkomyślnością, co perfidią i brakiem  poszanowania ludzkiego życia. To właśnie tacy „kierowcy” często dyscyplinowani są przez policjantów drogówki. Doświadczenie mundurowych jednoznacznie wskazuje, że  w wielu sytuacjach przysłowiowe pogrożenie palcem jest nieskuteczne, a pokora takich zmotoryzowanych ulatnia się tuż po zakończeniu drogowej kontroli. Dlatego drogowi piraci muszą się liczyć z ostrymi konsekwencjami.

Miniony rok to czas wytężonej pracy lubuskiej drogówki. Komfortowa i bezpłatna jazda drogą S-3 sprawia, że korzystają z niej zmotoryzowani z kilku województw. Szczególne nasilenie ruchu ma miejsce w okresie letnim, kiedy kierowcy z południowej i środkowej Polski udają się do nadmorskich kurortów. To duże wyzwanie dla lubuskich policjantów aby podróż ta była bezpieczna. Ale pod lupę brane są także zachowania kierowców na innych drogach regionu. Także tych lokalnych.

Łącznie w województwie lubuskim w 2015 roku odnotowano 639 wypadków /o 79 mniej niż w roku 2014/, w których zginęły 92 osoby. W minionym roku praca policjantów ruchu drogowego była aktywna. Jednym z priorytetów było zwiększenie liczby badań na zawartość alkoholu u kierowców, przy jednoczesnym spadku liczby pijanych za kierownicą. To się udało. Lubuska drogówka przeprowadziła aż 650 tysięcy takich badań ! To jest o 30 tysięcy więcej niż w 2014 roku. Efekt? Zatrzymanych blisko 2100 nietrzeźwych zmotoryzowanych, to jest prawie 900 mniej niż rok wcześniej. Ale czy to wszyscy nietrzeźwi, którzy zdecydowali się wejść za kierownicę w 2015 roku wcześniej spożywając alkohol? Nie, ponieważ praca policjantów ruchu drogowego wspomagana była przez ich kolegów z innych wydziałów. W rezultacie możemy mówić o 4260 /5600 w roku 2014/  zatrzymanych na „podwójnym gazie”. Do tego dochodzą Ci, którzy przed jazdą zażywali narkotyki- 73 takie osoby przy 754 przeprowadzonych badaniach.

Aby bezpieczeństwo było realne, policjanci musieli reagować na zachowania kierowców, którzy łamali drogowe przepisy. W minionym roku tylko sama drogówka ujawniła ponad 120 tysięcy wykroczeń. W 100 tysiącach przypadków kierowcy otrzymywali stosowny blankiet lub musieli stawiać się w Sądzie.

Tylko od 18 maja do końca 2015 roku, w myśl nowych przepisów związanych z zatrzymywaniem prawa jazdy za przekroczenie w terenie zabudowanym dozwolonej  prędkości o ponad 50 km/h, z uprawnieniami do kierowania na kwartał pożegnać się musiało 400 kierowców. Kolejnych tylu straciło prawo jazdy w innych okolicznościach. Dodając do tego obligatoryjne zatrzymywanie uprawnień za jazdę w stanie nietrzeźwości, lubuska drogówka odebrała dokument uprawniający do kierowania w ponad 2 tysiącach przypadków.

Dużą uwagę, ze względu na tragiczne skutki takich zdarzeń, mundurowi poświęcali niechronionym użytkownikom ruchu drogowego. Łącznie piesi popełnili blisko 12 tysięcy wykroczeń /o 2 tysiące więcej niż w roku poprzednim/. 6,5 tysiąca przewinień dopuścili się z kolei kierowcy wobec pieszych.

Wysoka aktywność policjantów na drogach wynika z troski o zmotoryzowanych. W wielu sytuacjach na drogach rozstrzygają się losy istnień ludzkich. To zbyt poważna materia, aby przejść koło niej obojętnie, albo z przeciętnym zaangażowaniem. Dlatego praca lubuskich policjantów jest w tym zakresie tak intensywna. Z pewnością w 2016 roku aktywność ta będzie także na wysokim poziomie. Warto jednak pamiętać, że służba policjantów musi zostać wsparta rozsądkiem zmotoryzowanych. Tylko do 25 stycznia tego roku w działaniach „Trzeźwy kierowca” lubuska drogówka przeprowadziła już blisko 20 tysięcy badań na zawartość alkoholu. To powinien być bardzo czytelny sygnał dla tych kierowców, którzy mają jeszcze wątpliwości czy za kierownicę warto siadać trzeźwym.

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 28.73 MB)

Powrót na górę strony