Aktualności

Piesi i rowerzyści pod szczególnym nadzorem

Data publikacji 15.01.2016

Lubuscy policjanci przeprowadzili kolejne działania związane z bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów. Z uwagi na trudne warunki na drogach, właśnie ci uczestnicy ruchu drogowego znaleźli się pod szczególnym nadzorem. Efekt – kilkaset ujawnionych wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych, jak i zmotoryzowanych.

Mgła i opady śniegu ograniczające widoczność do kilkudziesięciu metrów, to warunki z jakimi kierowcy najczęściej muszą się zmagać w czasie zimy. Dodatkowym utrudnieniem w ostaniach kilku dniach są temperatury oscylujące w granicach zera stopni. Wszystko to powoduje, że przyczepność na drodze ulega pogorszeniu, a droga hamowania znacząco się wydłuża. W takich warunkach nietrudno o wypadek. Szczególnie narażeni na poważne obrażenia są piesi i rowerzyści. Pomimo trudnych warunków nie brakuje osób, które jako środek lokomocji wybierają właśnie rower lub korzystają z drogi idąc pieszo. Taka sytuacja wymaga od policjantów zwrócenia szczególnej uwagi właśnie na tych uczestników ruchu drogowego. Służą do tego regularne działania związane z bezpieczeństwem niechronionych, czyli pieszych i rowerzystów. Nazwa „niechronieni” ponieważ nie chronią ich elementy karoserii, pasy bezpieczeństwa, czy kaski.

W czwartek /14 stycznia/ lubuscy policjanci przeprowadzili na drogach całego regionu kolejne takie działania. W sumie uczestniczyło w nich niemal 300 mundurowych. Policjanci tradycyjnie zwracali szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów oraz kierowców niestosujących się do przepisów związanych z bezpieczeństwem tzw. „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Działania nabrały szczególnego znaczenia z racji trudnych warunków atmosferycznych.

Najczęściej popełnianymi wykroczeniami przez pieszych i rowerzystów były:

- przechodzenie przez drogę w miejscu nie wyznaczonym - 169 wykroczeń;

- niestosowanie się do sygnalizacji – 40 wykroczeń;

- nieprawidłowe oświetlenie roweru – 15 wykroczeń;

Zmotoryzowani najczęściej dopuszczali się:

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 23 wykroczenia;

-nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – 44 wykroczenia


Łącznie lubuscy policjanci nałożyli blisko 500 mandatów, z czego 163 na pieszych. W 14 przypadkach sprawy skierowano do Sądu.

Szczególnie dużym brakiem zdrowego rozsądku wykazał się 33-letni rowerzysta zatrzymany do kontroli w Trzebiczu /pow. strzelecko-drezdenecki/. Mężczyzna miał w organizmie ponad trzy promile alkoholu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie na drodze odpowie przed sądem.

Wszyscy piesi, rowerzyści i zmotoryzowani muszą liczyć się z podobnymi kontrolami w ciągu całego roku.

 

opracował:

st. sierż. Tomasz Bartos

Zespół Prasowy KWP W Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony