Aktualności

Aktywne służby policjantów na drogach

Data publikacji 12.01.2016

Blisko 6,5 tysiąca kontroli trzeźwości w ramach działań „Trzeźwy kierowca”, 40 kierowców zatrzymanych pod wpływem alkoholu, blisko tysiąc kontroli i 343 mandaty w działaniach „Niechronieni” to bilans służby lubuskich policjantów w niecały tydzień.

Warunki panujące na drogach regionu nie ułatwiają jazdy kierowcom. W wielu miejscach temperatura oscylująca w granicach 1-2 ° C może okazać się złudna dla zmotoryzowanych. Przy nawierzchni w wielu miejscach zalega warstwa lodu, z którą nie wszyscy kierowcy potrafią sobie poradzić. Do groźnej sytuacji doszło w poniedziałek /10 stycznia/ na „starej trójce” na wysokości Jastrzębca. Tam na oblodzonej drodze przedwcześnie swą podróż zakończyło 5 kierujących pojazdami ciężarowymi, którzy kolejno na siebie najeżdżali.

 

Dlatego lubuscy policjanci z uwagą śledzą zachowania kierowców na drogach regionu. Prowadzą również liczne działania pomiarowo-kontrolne, aby bezpieczeństwo zmotoryzowanych było wysokie. Tylko w niespełna tydzień /4-10 stycznia/ zatrzymali 40 kierowców, którzy zignorowali główną zasadę bezpieczeństwa, wchodząc za kółko pod działaniem alkoholu. W tym czasie, w ramach licznie prowadzonych w całym województwie badań w ramach działań „Trzeźwy kierowca” w urządzenie pomiarowe dmuchnęło 6,5 tysiąca zmotoryzowanych. To jednak nie wszystkie czynności, w które zaangażowani byli lubuscy policjanci ruchu drogowego. Niezwykle istotną kwestia w kontekście bezpieczeństwa na drogach są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego tak częste działania prowadzone właśnie pod tą nazwą. Blisko 200 policjantów w tym czasie skontrolowało prawie tysiąc osób. Wśród nich byli kierowcy, rowerzyści, motorowerzyści oraz piesi. Policjanci w wielu przypadkach musieli dyscyplinować te osoby mandatami. Łącznie 343 osoby zostały nimi ukarane.

 

To pokazuje jak wiele w krótkim czasie dzieje się na drogach. W wielu przypadkach brak reakcji ze strony policjantów mógłby doprowadzić do drogowych tragedii. Dlatego tak ważna jest aktywność policjantów drogówki. To również podnosi świadomość kierowców i ma przełożenie na coraz bardziej rozsądną jazdę. Dobitnie pokazuje to malejąca od lat liczba pijanych za kierownicą.

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony