Lubuszanie chętnie korzystali z ogólnodostępnych alkomatów - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Lubuszanie chętnie korzystali z ogólnodostępnych alkomatów

Data publikacji 04.01.2016

Za nami sylwestrowo-noworoczne zabawy i szaleństwa. W tym czasie nad bezpieczeństwem w całym regionie czuwało kilkuset lubuskich policjantów. Priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa na lubuskich drogach. Jednym z rozwiązań, do którego policjanci zachęcali, była możliwość skorzystania z alkomatów dostępnych we wszystkich komendach garnizonu lubuskiego. Apele okazały się skuteczne - kierowcy chętnie sprawdzali trzeźwość w lubuskich komendach.

Policyjne statystyki jasno mówią, że „wczorajsi” kierowcy stanowią duży odsetek spośród wszystkich zatrzymanych na podwójnym gazie. Kierowcy często tłumaczą się, że wsiadając za kierownicę nie zdawali sobie sprawy, że w ich organizmach znajduję się jeszcze alkohol. Takie tłumaczenie nie przekona jednak policjanta i każdy musi liczyć się z konsekwencjami. Kierowca, u którego zawartość alkoholu nie przekracza pół promila musi liczyć się z grzywną do 5 tys. złotych i utratą prawa jazdy. Jeżeli zawartość alkoholu przekroczy pół promila /stan nietrzeźwości/ konsekwencje są jeszcze poważniejsze. Kierowca w takim przypadku popełnia przestępstwo, za które grozi zakaz prowadzenia pojazdów i nawet dwa lata pozbawienia wolności.

Dlatego lubuscy policjanci przed Sylwestrem zachęcali do wizyty w komendach i komisariatach na terenie całego regionu. W każdej jednostce, dzięki zamontowanym popularnym „żółtym” alkomatom /alko-blow/, jest możliwość szybkiego i prostego badania stanu trzeźwości. Kierowcy przed jazdą mogą sprawdzić, czy mogą wsiąść za kierownicę i bezpiecznie podróżować. W ciągu sylwestrowo-noworocznego weekendu, w całym województwie lubuskim, z takiej możliwości skorzystało około 2 tys. osób. Najwięcej osób /po 400/ sprawdzało stan trzeźwości w Gorzowie i Zielonej Górze. Od kilkudziesięciu do ponad dwustu osób przebadało się w pozostałych jednostkach. Najczęściej Lubuszanie odwiedzali lubuskie komendy w Nowy Rok. Nieco mniej osób skorzystało z takiej możliwości w sobotę i niedzielę /2 i 3 stycznia/. Przypominamy, że możliwość sprawdzenia stanu trzeźwości istnieje przez cały rok. Poniżej prezentujemy wykaz i adresy jednostek Policji woj. lubuskiego wyposażonych w ogólnodostępny alkomat /alko-blow/. http://www.lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/14220,Tutaj-sprawdzisz-swoja-trzezwosc.html

 

 

st. sierż. Tomasz Bartos

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp