Aktualności

Skuteczne poszukiwania osób zaginionych

Data publikacji 28.12.2015

Minione Święta choć bezpieczne były bardzo pracowite dla lubuskich policjantów. Oprócz wzmożonych kontroli na drogach regionu, policjanci mięli sporo pracy m.in. w związku z poszukiwaniami osób zaginionych. Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni długiego, świątecznego weekendu mundurowi prowadzili intensywne poszukiwania za trzema osobami zaginionymi, których życie i zdrowie było zagrożone.

Skuteczność pracy służb biorących udział w poszukiwaniach osób zaginionych ma decydujące znaczenie w ich szybkim odnalezieniu. Dlatego sprawne zaangażowanie odpowiedniej liczby funkcjonariuszy przekłada się w skuteczną pracę w momentach kryzysowych. Wszystko to nabiera szczególnego znaczenia, kiedy osoby zaginione są starsze i schorowane lub przed oddaleniem groziły odebraniem sobie życia. W ciągu minionych świąt lubuscy policjanci prowadzili właśnie poszukiwania za osobami, które gotowe były na desperacki krok. Te zostały odnalezienie również dzięki współpracy ze służbami wspomagającymi działania Policji.

- 26 grudnia żarscy policjanci otrzymali informację o zaginięciu 19-letniego mężczyzny. Przed wyjściem z domu 19-latek próbował odebrać sobie życie. Tylko dzięki szybkiej reakcji rodziny udało się zapobiec tragedii. W poszukiwania zaangażowano mundurowych z żarskiej komendy. Po kilku godzinach poszukiwań młody mężczyzna sam wrócił do domu.

- W niedzielę /27 grudnia br./, kilka minut po północy młody mężczyzna powiadomił strzeleckich policjantów, że chce popełnić samobójstwo. Po kłótni z rodziną wyszedł z domu i więcej się nie kontaktował. Policjanci, aby zapobiec tragedii, powołali akcję poszukiwawczą, w której udział wzięli mundurowi z pionów prewencji, ruchu drogowego, wydziału kryminalnego oraz przewodnik z psem. Dodatkowo w poszukiwaniach udział wzięli funkcjonariusze Ochotniczej Straży Pożarnej w Bronowicach. Łącznie 21-latka szukało kilkunastu mundurowych. Intensywne i dobrze zaplanowane działania musiały przynieść pozytywny rezultat. Po około trzech godzinach poszukiwań, udało się odnaleźć młodego mężczyznę, który ukrywał się w pobliskiej wiosce. 21-latek nie posiadał żadnych obrażeń, był kompletnie pijany.

- Również w niedzielę /27 grudnia/ policjanci z Świebodzina zostali powiadomieni o zaginięciu 65-letniego mężczyzny. Ze względu na jego stan zdrowia i panujący zmrok na nogi postawiono mundurowych z pionu prewencji i kryminalnego. W poszukiwania zaangażowano kilkunastu mundurowych łącznie z psem tropiącym. Intensywne działania pozwoliły na odnalezienie mężczyzny idącego drogą niedaleko Rakowa /pow. Świebodziński/.

Opisane przypadki potwierdzają, że dzięki szybkiej informacji o zaginięciu i profesjonalnemu koordynowaniu działań policjanci są w stanie szybko dotrzeć do osoby zaginionej.

st. sierż. Tomasz Bartos
KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony