Seniorze! Nie oddawaj pieniędzy oszustom! - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Zielona Góra

Seniorze! Nie oddawaj pieniędzy oszustom!

Data publikacji 24.06.2020

W Zielonej Górze kolejny raz pojawili się oszuści wyłudzający pieniądze przez telefon. Niestety jeden z mieszkańców w poniedziałek (22 czerwca) przelał oszustom 38 tys. złotych na „konto prokuratora”. Przypominamy! Opowieści o „tajnych akcjach Policji” to perfidne oszustwo. NIGDY NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM.

Po raz kolejny ostrzegamy seniorów przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze dzwoniąc przez telefon i podając się za policjanta prowadzącego „tajną akcję przeciwko oszustom” lub za bliską osobę w kłopotach. Oszust poleca oddać pieniądze „policjantowi”, który się po nie zgłosi lub wpłacić na „bezpieczne konto prokuratora”. Perfidni przestępcy wybierają na swoje ofiary osoby starsze, które tracą w ten sposób oszczędności całego życia.

W poniedziałek (22 czerwca) w taki właśnie sposób został oszukany 88-letni zielonogórzanin, do którego zadzwonił naciągacz podający się za „funkcjonariusza CBŚP”. Podał swój numer legitymacji i kazał wybrać na klawiaturze numer 997 żeby potwierdzić, że policjanci prowadzą „tajną akcję”. Senior nie rozłączając się wybrał numer 997, a wtedy słuchawkę przejął inny oszust, który przedstawił się jako „dyżurny Policji” i potwierdził tożsamość fałszywego policjanta. Oszust poprosił o numer telefonu komórkowego, na który zadzwonił i wypytał o posiadane oszczędności oraz konto w banku. Potem polecił 88-latkowi pojechać do banku i wpłacić pieniądze na „konto prokuratora”. Przez cały czas oszust rozmawiał z pokrzywdzonym, żeby nie dać mu szansy na spokojne zastanowienie się nad tym co się dzieje. To znana metoda naciągaczy. Cały czas utrzymują oszukiwaną osobę w pobudzeniu emocjonalnym co uniemożliwia racjonalne myślenie. Po wpłaceniu pieniędzy oszuści co pewien czas nadal dzwonili do seniora informując o rozwijającej się „akcji”. Kazali mu czekać do następnego dnia, bo wtedy ktoś z Policji przyjedzie z dokumentami do podpisu. Oczywiście nikt się nie pojawił. Po południu pokrzywdzony zorientował się, że został oszukany i okradziony ze swoich oszczędności. Zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i zawiadomił o przestępstwie.

W tym roku w powiecie zielonogórskim miało miejsce już 6 skutecznych oszustw metodą „na policjanta”. Pokrzywdzeni stracili w sumie 176 tys. złotych. Na szczęście kilkadziesiąt osób nie pozwoliło się oszukać i powiadomiło też Policję o podejrzanych telefonach. W lutym br. zielonogórscy policjanci udaremnili oszustom kradzież 100 tys. złotych należących do starszej kobiety. Jeden z oszustów został zatrzymany i aresztowany.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać ich na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

UWAGA! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy oraz nie przyjmują ich na przechowanie i nie zabezpieczają na specjalnych kontach. Pamiętajmy aby zadbać o blisko osoby w starszym wieku. Ostrzegajmy je o działaniach oszustów i pouczajmy jak się przed nimi chronić.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

 - Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

- Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. - Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112, 47 7952411.

Więcej informacji na stronie:

http://www.oszustwanawnuczka.pl/

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Ładowanie odtwarzacza...