Na drodze jesteśmy dla Waszego bezpieczeństwa - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Na drodze jesteśmy dla Waszego bezpieczeństwa

Data publikacji 05.06.2020

Nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych czy nieprawidłowe wyprzedzanie to główne przyczyny wypadków drogowych. Aby do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej policjanci na terenie województwa lubuskiego skrupulatnie przyglądają się zachowaniu kierowców. Funkcjonariusze prowadzili kolejne takie działania m.in. na drodze K22, która przecina powiat strzelecko-drezdenecki. Zmotoryzowani, którzy w rażący sposób łamią przepisy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.

O przyczynach wypadków drogowych powiedziano już wiele. One od lat się nie zmieniają. Mimo, że każdy kierowca, pieszy, czy rowerzysta wie jakie są ich powody, wypadki niestety wciąż się zdarzają. A przecież wielu tragediom można zapobiec. Wystarczy stosować kilka prostych, ale bardzo istotnych zasad. Wsiadając za kierownicę zawsze i bezwzględnie kierowcy powinni przestrzegać przepisy. To podstawa bezpieczeństwa na drodze. Aby do wypadków dochodziło jak najrzadziej ważne są również inne z pozoru drobne elementy. Pamiętajmy, aby wybierając się w dłuższą podróż odpowiednio wcześniej zaplanować trasę, zapoznać się z ewentualnymi utrudnieniami. Ta kwestia zajmuje kilka minut, a pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów w czasie podróży. Pamiętajmy również o przerwach. Kilkugodzinna jazda może być na tyle męcząca, że spowoduje dużo wolniejsze rekcje kierowcy. Kolejnym istotnym elementem jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, bo sprawny samochód przy zachowaniu pozostałych zasad bezpieczeństwa pozwoli nam bezpiecznie dojechać do celu. Oczywiście wypadki zdarzają się również w sytuacjach kiedy kierowcy mają do przejechania kilka, czy kilkanaście kilometrów. Krótsza podróż nie zwalnia z przestrzegania przepisów i zachowania czujności za kierownicą. W tym przypadku zasady bezpieczeństwa są takie same.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa, na drodze nie może zabraknąć oczywiście policjantów. Dlatego mundurowi z drogówki konsekwentnie egzekwują przestrzeganie przepisów od zmotoryzowanych i nie tylko. Dzięki współpracy pomiędzy policyjnymi jednostkami możliwe jest wystawienie większej liczby patroli w newralgicznych miejscach na lubuskich drogach. Tak jest w przypadku m.in. drogi krajowej nr 22, która biegnie przez kilka lubuskich powiatów. W działania zaangażowani są również policjanci ze Strzelec Krajeńskich, którzy współpracują z mundurowymi z sąsiednich powiatów. Dzięki tzw. „kaskadowym” pomiarom  prędkości udaję się skutecznie eliminować najbardziej agresywne zachowania na drodze. Wspomniane kaskadowe kontrole niejednokrotnie potwierdziły swoją skuteczność. Polegają one na rozmieszczeniu kilku patroli rozstawionych na krótkim odcinku drogi. Dzisiejsze działania (5 czerwca) są po to, aby kierowcy, motocykliści, pasażerowie, rowerzyści czy piesi mieli poczucie, że niebezpieczne niezgodne z prawem zachowania na drodze, będą eliminowane przez policjantów ruchu drogowego.

 

Źródło: mł. asp. Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Kraj.