Aktualności

Bezustannie dbamy o bezpieczne powroty naszych rodaków do Polski

Data publikacji 17.03.2020

Lubuska Policja wraz z wieloma innymi służbami prowadzi intensywne działania, aby nasi rodacy wracający z różnych stron Europy szybko i bezpiecznie wrócili do Polski. Wśród wielu tysięcy aut, kierowców i pasażerów służby musiały wykonać jednak wiele pracy, aby wjazd ten pod względem sanitarnym nie budził żadnych zastrzeżeń i gwarantował to, o co wszyscy wspólnie walczymy - wygraną z pandemią COVID-19

Ruch na granicach w województwie lubuskim spory. Ten dotyczy nie tylko aut osobowych, ale również busów i autobusów i możliwy jest w Świecku oraz Olszynie. Wszyscy nasi rodacy poddawani zostają kontroli sanitarnej i zarejestrowani. Otrzymują także informację o obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie. Lubuscy policjanci wspólnie ze swoimi kolegami z bratnich służb- Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej, służb medyczno-sanitarnych oraz wojska intensywnie prowadza swe działania, aby wszystkich tych, którzy oczekują na wjazd do Polski od strony Niemiec jak najszybciej poddać niezbędnym procedurom. Kierowcy i pasażerowie po zmierzeniu temperatury wypełniają karty z danymi personalnymi oraz informacją o miejscu kwarantanny. Po stwierdzeniu, że żadna z osób nie ma podwyższonej temperatury, funkcjonariusze odbierają karty lokalizacji oraz weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości. Karta kierowcy pojazdu zawiera dodatkowe dane: numer rejestracyjny pojazdu i trasę przejazdu. Każdorazowo w przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizują służby medyczno-sanitarne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Największy ruch kołowy odbywa się w Świecku. Kulminacyjny moment nastąpił w poniedziałek około godziny 15, kiedy licznie zgromadzeni przy granicy Litwini oraz inni obywatele krajów Bałtyckich utknęli chcąc dostać się do Polski, aby następnie wrócić do swych krajów. Nie było to jednak możliwe dlatego bardzo szybko od strony Niemiec utworzył się gigantyczny korek w swym szczycie sięgający nawet 20 kilometrów, a czas oczekiwania wydłużył się nawet do 7 godzin. Wcześniej dzięki porozumieniom międzynarodowym możliwe było wpuszczenie do Polski litewskich busów, które w eskorcie policjantów ruchu drogowego oraz oddziałów prewencji z województwa lubuskiego oraz wielkopolskiego, a następnie łódzkiego oraz Warszawy ruszyły w głąb kraju. Jednak ci, którzy poruszali się osobówkami zgody na wjazd nie mieli i uniemożliwiali go innym oczekującym.

W Świecku na byłym przejściu granicznym powstał więc specjalny sztab, w którym uczestniczyli policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej. Wszyscy szukali optymalnych rozwiązań, o które na początku było bardzo trudno. Dalsze, wielogodzinne negocjacje, w których uczestniczył konsul oraz policjanci i pogranicznicy doprowadził do przełomowych decyzji. Poruszający się osobówkami skorzystali z zaproponowanych kompromisowych rozwiązań, aby powrócić do swoich krajów.

Działania służb w Świecku pokazują niezwykłe ich zaangażowanie, aby umożliwić wjazd do Polski. Przy tym wszystkim podkreślić należy profesjonalnie realizowane procedury sanitarne, aby skutecznie walczyć z pandemią koronowirusa. Społeczeństwo może liczyć na służby mundurowych, które już wielokrotnie pokazywały swoją determinację, przygotowanie i poświęcenie.

 

nadkomisarz Marcin Maludy

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

  • Policjant ruchu drogowego na granicy w Świecku przygotowany do kontroli
  • Policjanci oddziałów prewencji w specjalnych kombinezonach
  • radiowóz i ruch graniczny
  • Wiceszef lubuskich policjantów jako dowódca sztabu w Świecku
  • rzecznik prasowy i policjant ruchu drogowego na granicy w Świecku
  • policjant kierujący ruchem drogowym na granicy
  • konwój na autostradzie A2
  • policjanci kierujący ruchem
  • Kontrole na granicy polsko - niemieckiej.
  • Kontrole na granicy polsko - niemieckiej.
  • Młodszy inspektor Bogdan Piotrowski na miejscu zdarzenia.
  • Kontrole na granicy polsko - niemieckiej.
  • Kontrole na granicy polsko - niemieckiej.
  • Kontrole na granicy polsko - niemieckiej.
  • Kontrole na granicy polsko - niemieckiej.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.47 MB)

Powrót na górę strony