W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Krosno Odrzańskie

W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Data publikacji 27.11.2019

Na terenie powiatu krośnieńskiego trwały działania „Niechronieni użytkownicy dróg” w ramach których policjanci drogówki zwracali szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów. Obserwowany był zarówno sposób zachowania się kierowców wobec tej grupy osób, jak i respektowania przepisów przez nich samych. Ma to podnieść bezpieczeństwo i ograniczyć wypadki z udziałem niechronionych użytkowników dróg.

Jesienią i zimą bardzo dużo mówi się o kierowcach i ich bezpieczeństwie. Nie zapominajmy jednak, że o tej porze roku, gdy szybko zapada zmierzch, a zmienne warunki pogodowe utrudniają widoczność, narażeni na niebezpieczeństwo są piesi oraz rowerzyści. W zderzeniu z samochodem są bez szans. Dlatego policjanci krośnieńskiej drogówki w ramach działań „Niechronieni użytkownicy dróg” podczas kontroli ruchu na drogach, obserwują sposób zachowania się kierowców wobec tej grupy osób, a także czy oni sami dostosowują się do obowiązujących przepisów. Celem prowadzonych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa i ograniczenie wypadków z udziałem niechronionych użytkowników dróg.

Obserwując pieszych, mundurowi przede wszystkim zwracali uwagę, czy nie dochodzi do wtargnięcia pieszego na jezdnię, dostosowują się oni do sygnalizacji świetlnej, nie wychodzą zza stojącego autobusu oraz przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych, nie powodujących zagrożenia na drodze. Podczas kontroli, policjanci przypominali o stosowaniu zasady - patrz i słuchaj, dzięki której zawsze będziemy świadomi tego co dzieje się wokół nas, a także o niebezpieczeństwie związanym z wchodzeniem na jezdnię pod nadjeżdżający samochód. Warto mieć na uwadze, że przy mokrej nawierzchni droga hamowania pojazdu staje się dłuższa, a czas na zatrzymanie samochodu może być niewystarczający. Ponadto funkcjonariusze przemieszczając się pomiędzy miejscowościami, sprawdzali czy napotkani piesi idą właściwą stroną drogi oraz czy są wyposażeni w elementy odblaskowe. Kolejną grupą, która w zetknięciu z samochodem jest bez szans, to rowerzyści. Dlatego funkcjonariusze przyglądali się również ich sposobie jazdy, czy i w jakim zakresie respektują przepisy, w szczególności czy nie jeżdżą pod wpływem alkoholu oraz czy rower posiada obowiązujące wyposażenie.

Mundurowi monitorując relacje kierowca-pieszy, swoją uwagę kierowali także na kierowców. Przede wszystkim obserwowali czy zbliżając się do przejścia dla pieszych zwalniają prędkość, czy ustępują pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz czy parkują samochód w sposób zgodny z przepisami, umożliwiający swobodne przejście.

Mając na względzie zmienne warunki atmosferyczne, które niejednokrotnie utrudniają widoczność, apelujmy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności, przestrzeganie przepisów i wzajemny szacunek. Pamiętaj o noszeniu odblasków, które sprawią, że stajesz się bardziej widoczny na drodze.

 

podkom. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • widok z policyjnego radiowozu
  • policjant z urządzeniem alcosensor
  • policjant sprawdza wydruk z urzadzęnia alcosensor
  • policjant rozmawia z pieszym
  • urządzenie alcosensor
  • policjant ruchu drogowego przy przejściu dla pieszych