Wyjątkowa gala w wyjątkowym dla Policji czasie – podsumowanie 100. Rocznicy Powołania Policji Państwowej i Dzień Służby Cywilnej w garnizonie lubuskim
W gorzowskim Teatrze imienia Juliusza Osterwy lubuscy policjanci i pracownicy Policji podsumowali szereg przedsięwzięć związanych z 100. Rocznicą Powołania Policji Państwowej. Liczne akademie, wystawy, koncerty, lekcje historii, konkursy to tylko niewielka część wszystkich inicjatyw organizowanych w garnizonie lubuskim. Uroczysta gala była również miejscem obchodów Dnia Służby Cywilnej. Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadinspektor Helena Michalak podziękowała pracownikom Policji za ich codzienną pracę, zaangażowanie, bezcenne wartości i niezaprzeczalny wkład w funkcjonowanie policyjnej służby.
Ponad sto lat temu, w 1918 roku, odradzająca się po 123 latach zaborów Rzeczpospolita Polska jako niepodległe państwo i miejsce do życia dla blisko 27 milionów obywateli musiała zmierzyć się z trudem stworzenia na nowo instytucji państwowych odpowiedzialnych za wszelkie aspekty życia swoich obywateli. Powołana na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku Policja Państwowa była formacją odpowiedzialną w największym stopniu za zapewnienie bezpieczeństwa w odradzającej się Polsce. Każdy funkcjonariusz Policji Państwowej z poświęceniem podchodził do codziennej służby na rzecz bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Policjanci walczyli z przestępczością, zapewniali porządek i przestrzeganie prawa - wszystko po to, aby obywatele II Rzeczpospolitej mieli przeświadczenie, że żyją w bezpiecznym i nowoczesnym państwie. Dzisiaj, w 2019 roku możemy powiedzieć, że żyjemy w innej epoce – historycznej, społecznej, technologicznej. Na przestrzeni stu lat zmieniło się wiele, ale nie zmieniło to co najważniejsze dla stu tysięcy funkcjonariuszy Policji – wypełnienie roty policyjnego ślubowania rozpoczynającego się od słów: "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi (…)”.
Przypadająca w 2019 roku 100. Rocznica Powołania Policji Państwowej była wyjątkowym czasem w życiu i w służbie każdego funkcjonariusza i pracownika Policji. W piątek (22 listopada) lubuscy policjanci, pracownicy Policji, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy i zaproszenie gości spotkali się na uroczystej gali podsumowującej obchody 100. Rocznicy Powołania Policji Państwowej w garnizonie lubuskim. Miejscem tego wyjątkowego spotkania był Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Punktualnie w południe uroczystość otworzył Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, nadinspektor Helena Michalak, która zwróciła się do zaproszonych gości: „Za nami wiek historii, policyjnych tradycji i doświadczeń. Przed nami nowe stulecie, a zatem nowe perspektywy i wyzwania. Policja, która swą tożsamość buduje od pokoleń, powinna być – na miarę XXI wieku – formacją nowoczesną i otwartą. Otwartą na potrzeby drugiego człowieka, partnerstwo i społeczny dialog. (...)”. Pani Komendant podziękowała lubuskim policjantom, pracownikom Policji za aktywne włączenie się w liczne inicjatywy i przedsięwzięcia związane z 100. Rocznicą Powołania Policji Państwowej. A tych w garnizonie lubuskim nie brakowało: imprezy sportowe, koncerty orkiestr policyjnych, lekcje historii czy wykłady naukowe, które poświęcone były tej wyjątkowej rocznicy. Podziękowania skierowane były również do przedstawicieli służb mundurowych, administracji rządowej i samorządowej oraz innych instytucji pozapolicyjnych za wsparcie i jednocześnie współtworzenie obchodów 100. Rocznicy Powołania Policji Państwowej. Później na scenę gorzowskiego teatru weszli lubuscy policjanci, z których odznaczono Medalem Srebrnym z Długoletnią Służbę i Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant”. Ponadto 23 policjantom z całego garnizonu lubuskiego wręczono akty mianowania na wyższe stopnie policyjne.
Druga część piątkowej gali poświęcona była pracownikom Policji, którzy 11 listopada obchodzili Dzień Służby Cywilnej. Jego idea nawiązuje do początków odbudowy silnego, demokratycznego państwa, w którym rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną było pierwszym sygnałem, że „Polska to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa”. Służba Cywilna jest jednym z filarów współczesnego państwa i zapewnia profesjonalną realizację jego zadań. Praca wykonywana przez członków korpusu służby cywilnej ma charakter służby niepodległemu i demokratycznemu państwu. Wspomaga budowanie jego siły, stabilności oraz poczucia bezpieczeństwa obywateli. Na co dzień przekonują się o tym policjanci, których skuteczność pełnionych służb często zależna jest od wcześniejszej, ciężkiej pracy właśnie pracowników cywilnych. W jednostkach Policji w całym województwie lubuskim, oprócz policjantek i policjantów, swoją służbę pełni 471 pracowników korpusu służby cywilnej. Ta imponująca liczba jest najlepszym dowodem na to, jak wiele wykwalifikowanych osób wspiera działania lubuskich policjantów. Kierownictwo Lubuskiej Policji postanowiło uhonorować 52 pracowników Policji garnizonu lubuskiego, którzy wyróżnili się wyjątkową inicjatywą, pracowitością i konsekwencją w codziennej pracy. Wyróżnieni pracownicy z okazji Dnia Służby Cywilnej otrzymali nagrody Komendanta Głównego Policji i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. Za codzienny profesjonalizm i zaangażowanie w realizację powierzonych zadań oraz wkład w kreowanie pozytywnego wizerunku naszej policyjnej formacji należą się Państwu duże słowa uznania. Dziękujemy za Waszą codzienną pracę.
Ostatnią częścią uroczystości, a jednocześnie wyrazem podziękowania był występ kwartetu smyczkowego „Con Amabile” z Gorzowa Wielkopolskim Zespół, który tworzy czworo młodych, utalentowanych artystów, przeniósł wszystkich zgromadzonych w teatrze w świat muzyki klasycznej, patriotycznej i filmowej.
Opracował: podkomisarz Maciej Kimet
Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 46.45 MB)