Rusza akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Rusza akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

Data publikacji 22.10.2019

Sprawne i prawidłowe oświetlenie pojazdów ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach. Dlatego też, Policja wychodzi z inicjatywą, która ma podkreślić ten aspekt i zachęcić kierowców do sprawdzania jego poprawności. W kampanię „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” zaangażowali się także lubuscy policjanci, którzy zwracają szczególną uwagę na oświetlenie kontrolowanych pojazdów oraz informują kierowców o możliwości bezpłatnego sprawdzenia oświetlenia na stacji.

Na prawidłowe działanie świateł mają wpływ takie czynniki jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Kiedy te warunki są spełnione mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować czy do potrącenia dojdzie czy też będziemy mogli jego uniknąć. Kiedy w dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, tak po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne innych nieoświetlonych przeszkód czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych.

Te informacje powinni posiadać wszyscy zmotoryzowani, dlatego też lubuscy policjanci w ramach kampanii Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” informują kierowców o tym, jak ważne jest sprawne oświetlenie w pojeździe oraz wskazują stacje kontroli pojazdów, w których można bezpłatnie je ustawić. Podobnie jak w latach ubiegłych każdy kierowca może bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swojego auta, udając się na wyznaczoną stację kontroli pojazdów. Kilkuminutowe badanie da nam pewność, że podczas jazdy nie będziemy oślepiać innych kierowców, co przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze.

Przypomnijmy, że w kampanię „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” obok Policji włączają się także Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacji Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A. – dysponująca wysokiej jakości ekranami LED rozlokowanymi na terenie całego kraju.

Stacje kontroli pojazdów biorące udział w kampanii:

- PHU Import-Eksport ul. Reymonta 3 w Lubsku w godz. 8:00 - 14:00

- MASZOŃSKI LOGISTIC Sp. z o.o Sp.K. ul. Lipowa 36 w Sulęcinie w godz. 8.00 - 13.00 

Wkrótce podane zostaną kolejne stacje.

 

Opracował: sierż. szt. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

  • plakat akcji
  • kontrola oświetlenia
  • kontrola oświetlenia
  • policyjny "lizak" i kontrolowane auto
  • reflektor
  • rysunek instruktażowy