Policyjny raport ze zdarzeń na XXV „Pol’and’Rock” Festival
To już ósma doba Policyjnej Operacji „Kostrzyn 2019”. Rytm życia w tym mieście stabilizuje się i wraca do tego sprzed festiwalu. Choć na polu pozostaje jeszcze trochę namiotów, można stwierdzić, że większość miłośników festiwalu dotarła już do domu. Nad ich bezpieczeństwem czuwało niemal 1600 policjantów, których ciężka służba przełożyła się na ich wysoką ocenę wystawioną przez uczestników.
Od 29 lipca od godziny 8.00 realizowane są policyjne działania związane z zabezpieczeniem XXV „Pol’and’Rock” Festival. W tym czasie, do 5 sierpnia do godziny 5:00, sytuacja pod kątem zaistniałych zdarzeń przedstawia się następująco:
Łącznie zarejestrowane zostały 131 przestępstwa:
- 83 dotyczy zdarzeń narkotykowych, głównie posiadania środków odurzających
- 22 kradzieży, głównie dokumentów i pieniędzy z namiotów;
- 2 kradzieże z włamaniem;
- 1 utrwalenie wizerunku nagiej osoby;
- 1 kradzież rozbójnicza;
- 2 przywłaszczenie;
- 2 inna czynność seksualna;
- 2 nieumyślne spowodowanie śmierci;
- 1 spowodowanie wypadku w ruchu drogowym;
- 2 naruszenie nietykalności funkcjonariusza;
- 3 znieważenia funkcjonariusza
- 3 naruszenie ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej;
- 1 czynna napaść na policjanta;
- 2 fałszywy alarm bombowy;
- 1 uszkodzenie mienia;
- 1 uszkodzenie ciała;
- 2 prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Z drobniejszych zdarzeń zanotowaliśmy 134 wykroczeń, polegających głównie na zaśmiecaniu, spożywaniu alkoholu, używaniu słów nieprzyzwoitych, nieobyczajnych wybrykach, kradzieżach, czy przewinieniach drogowych, z których większość zakończyła się mandatem. 16 z tych zdarzeń wykroczeniowych trafi do sądu z wnioskiem o ukaranie. W tym czasie w związku z opisanymi zdarzeniami, przeprowadzono 541 interwencji, a zatrzymanych zostało łącznie 105 osób. Według szacunków Policji liczba uczestników, którzy przyjechali na „Pol’and’Rock” Festival w kulminacyjnym momencie oscylowała w granicach 285 tys. Z tego 56 tys. przyjechało pociągami. Policjanci przeprowadzili niemal 34 tysiące profilaktycznych badań na zawartość alkoholu tak, aby mieć pewność, że ci, którzy przyjechali do Kostrzyna autami mogą nimi kierować.
Poważniejsze wydarzenia w ramach zabezpieczenia „Pol’and’Rock” Festival:
1. Zgon na terenie festiwalu: 1 sierpnia 2019 roku o godzinie 9.50 policjanci otrzymali sygnał od służb organizatora, że na terenie festiwalu ujawniono zwłoki 35-letniego mężczyzny bez stałego miejsca zamieszkania. Przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia z udziałem prokuratora, a ciało zabezpieczono do sekcji zwłok, która wskaże przyczyny śmierci mężczyzny;
2. Zgon: 2 sierpnia 2019 roku o godzinie 16.15 policjanci uzyskali informację o tym, że z terenu festiwali z pola namiotowego Pogotowie Ratunkowe przetransportowało do szpitala w Kostrzynie 54-letniego mężczyznę bez funkcji życiowych. Mimo podjęcia działań ratunkowych mężczyzna zmarł. Przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, a ciało zabezpieczono do sekcji zwłok, która wskaże przyczyny śmierci mężczyzny;
3. Czynna napaść na policjanta zabezpieczającego Pol’And’Rock Festival: 1 sierpnia 2019 roku o godzinie 20.15, 36-letni mężczyzna dokonał czynnej napaści na policjanta ruchu drogowego, który kierował ruchem na ulicy Gorzowskiej. Napastnik został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów. Policjant w wyniku tego zdarzenia został ranny. Ma uszkodzony bark. Mężczyzna znajdował się pod działaniem narkotyków. Został usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany.
4. Wypadek z udziałem policjanta ruchu drogowego: 31 lipca o godziny 14.50 przy ulicy Sikorskiego w Kostrzynie nad Odrą doszło do groźnego wypadku z udziałem policyjnego motocyklisty. Ten jadąc drogą z pierwszeństwem przejazdu nie miał szans uniknąć zderzenia z kierującym osobowym renault w wieku 56 lat, który wyjeżdżał z drogi podporządkowanej. Efektem tego był wypadek, w którym obrażenia odniósł policjant ruchu drogowego gorzowskiej komendy. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe, które udzieliły pomocy rannemu funkcjonariuszowi. Ten doznał otwartego złamania ręki, uszkodzenia wiązadeł w kolanie oraz urazu barku. Ranny policjant został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Gorzowie Wlkp.
5. Inna czynność seksualna: 1 sierpnia 2019 roku przyjęto dwa zawiadomienia dotyczące innej czynności seksualnej wobec pokrzywdzonych kobiety. Z uwagi na charakter zdarzenia nie mogą one zostać szczegółowo opisane;
6. Zatrzymany diler narkotykowy: 1 sierpnia o godzinie 1.00 w nocy służby organizatora ujawniły u 21-letniego mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego substancje psychotropowe w ilości 96 tabletek ekstazy oraz drobnych ilości haszyszu i marihuany. Mężczyzna został zatrzymany i odpowie za złamanie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
7. Naruszenie ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej: 32-letni obywatel Australii, który w nocy z czwartku na piątek (1 na 2 sierpnia 2019 roku) wykorzystał swojego drona do rejestracji obrazu podczas trwania koncertów. Na szczęście sytuację tę szybko zaobserwowali policyjni kontrterroryści, którzy są odpowiedzialni za monitorowanie tego co dzieje się w festiwalowej przestrzeni powietrznej. 32-letni Australijczyk został zatrzymany, a dron zabezpieczony.
8. Naruszenie ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej: 2 sierpnia 2019 roku o godzinie 16.00 na terenie festiwalu 63-latek wraz z 24 latkiem wbrew przepisom prawa wykonali lot dronem. Usłyszeli zarzuty z ustawy prawo lotnicze.
9. Zgłoszenie o fałszywym ładunku wybuchowym: W piątek /2 sierpnia/ o godzinie 14.30 operatorzy nr 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymali telefoniczne zgłoszenie od jednego z uczestników Pol'And'Rock Festival, że na jego terenie przed sceną w trzech namiotach znajdują się ładunki wybuchowe. Sprawne działania służb pozwoliły na zidentyfikowanie wśród kilkusettysięcznej publiczności podejrzanego i jego zatrzymanie. Okazał się nim 20-latek ze Śląska. Usłyszał już zarzutu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
Opracował: nadkomisarz Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim