Inauguracja kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają" w Lubuskiem
Lubuska Policja włącza się w kampanię o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Jej główne hasło to „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Kampania organizowana jest przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.
Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego. Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.
W kampanię bardzo mocno włącza się Lubuska Policja. Swą wiedzę młodym chcą przekazać w szczególności specjaliści z wydziałów prewencji. Inicjatywa w województwie lubuskim rozpoczęła się w Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Gorzowie Wielkopolskim. Na spotkaniu obecni byli Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, młodszy inspektor Bogdan Piotrowski oraz Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim podinspektor Wiesław Adamski.
Lekcję edukacyjną poprowadzili:
- Aneta Mokosa – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wielkopolskim
- podinspektor Anna Księżak - Nowak – Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
- Magdalena Mielczarek - Snopek – Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.
nadkomisarz Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
sierżant sztabowy Maciej Kimet
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.88 MB)