Aktualności

Pomoc, porady, konsultacje – lubuscy policjanci w Dniu Ofiar Przestępstw

Data publikacji 22.02.2019

22 lutego w całej Polsce obchodzony jest Dzień Ofiar Przestępstw. Te święto jest nieodłącznym elementem Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym czynny udział biorą policjanci, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, psycholodzy czy pracownicy społeczni. Te podmioty poprzez rozmowy, spotkania i konsultacje przekazują praktyczne informacje dotyczące złożenia zawiadomienia o przestępstwie, przemocy w rodzinie, sposobach radzenia sobie z problemami.

W tym roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwa od 18 do 24 lutego. Policjanci garnizonu lubuskiego spotykają się w utworzonych specjalnie na tę okoliczność punktach konsultacyjnych z mieszkańcami, aby przekazać im praktyczne informacje związane z problematyką przestępstw, między innymi o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Przypominamy, że zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie policji, sporządzając protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie. Jeśli mamy uzasadnione podejrzenie, że jesteśmy ofiarą przestępstwa lub nawet nie jesteśmy tego pewni, a chcielibyśmy się kogoś poradzić drzwi lubuskich komend i komisariatów zawsze będą otwarte. Poza policjantami w przedsięwzięciu biorą udział również przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, psycholodzy, pedagodzy czy pracownicy socjalni.

W piątek (22 lutego) w godz. 10 – 13 policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim przygotowali punkt konsultacyjny w jednym z centrów handlowych. Mundurowym zależy na jak najszerszym dotarciu do społeczeństwa i przekazaniu idei Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, dlatego wybór galerii handlowej nie jest przypadkowy. Zakres tematów, które mogą zostać poruszone jest szeroki – między innymi problematyka czynów zabronionych, procedura „Niebieskiej Karty”, przepisy ustawy Kodeks Drogowy, sposoby radzenia sobie z problemami osobistymi czy problematyka uzależnień.

 

Opracował: sierżant sztabowy Maciej Kimet

Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

  • Rozmowa policyjnej pary z kobietą przy stole w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonych Przestępstwem
  • Rozmowa policjanta  z kobietą przy stole w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonych Przestępstwem
  • Rozmowa policjantki  z kobietą przy stole w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonych Przestępstwem
  • Rozmowa policjantki z kobietą przy stole w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonych Przestępstwem
  • Policjantka przegląda materiały edukacyjne
  • Ulotki dotyczące wstąpienia do Lubuskiej Policji
  • Rozmowa policyjnej pary z kobietami przy stole w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonych Przestępstwem
  • Ulotka dotycząca instrukcji prawidłowego złożenia zawiadomienia o przestępstwie
Powrót na górę strony