Zapinaj pasy! One ratują życie - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Strzelce Krajeńskie

Zapinaj pasy! One ratują życie

Data publikacji 04.05.2018

Ważną częścią pracy policjantów w zapewnienie bezpieczeństwa w czasie długiego, majowego weekendu są kontrole sposobu przewożenia osób. To właśnie prawidłowo zapięte pasy, a w przypadku dzieci również foteliki, zapewniają większe bezpieczeństwo w sytuacji, kiedy dochodzi do wypadku. Dlatego policjanci skrupulatnie sprawdzają w jaki sposób kierowcy i pasażerowie podchodzą do tych przepisów.

Jazda samochodem bez zapiętych pasów jest wykroczeniem, za które grozi 100 złotych mandatu i 2 punkty karne. W sytuacji kiedy kierowca przewozi pasażerów bez zapiętych pasów wykroczenia dopuszcza się osoba siedząca za kierownicą, jak i pasażer. Warto wiedzieć, że dzięki prawidłowo zapiętym pasom bezpieczeństwa, a w przypadku najmłodszych korzystanie ze specjalnych fotelików, znacząco zwiększają szanse na przeżycie w przypadku poważnego wypadku. Warto również pamiętać, że samochody, którymi się poruszamy w większości przypadków wyposażone są w poduszki powietrzne. Te nawet w pozornie niegroźnych zdarzeniach, w sytuacji kiedy kierowca i pasażerowie podróżują bez zapiętych pasów, mogą spowodować poważne obrażenia. Niektórzy kierowcy próbują tłumaczyć się, że pasy ograniczają ruchy i nie widzą potrzeby ich zapinania. Nic bardziej mylnego. Nie chodzi tutaj o uniknięcie mandatu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. A przecież, to jest najważniejsze. Dlatego policjanci przykładają dużą uwagę właśnie do sposobu przewożenia osób. Chodzi przede wszystkim o kwestie korzystania z pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci. Ma to szczególne znaczenie w trakcie długiego, majowego weekendu, kiedy duża część osób wybiera się z rodzinami na wypoczynek. Osoby przejeżdżając często setki kilometrów powinny pamiętać, że zapięcie pasów to czynność, która trwa zaledwie kilka sekund, a znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Kto i kiedy jest zwolniony z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa?

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
2) kobiety o widocznej ciąży;

3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;

4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

6a) żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;

7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;

10) dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3 (autobus)

11) dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm.6).

 

Źródło: sierż. szt. Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Kraj.

Ładowanie odtwarzacza...