Aktualności

Dbamy o tych najbardziej narażonych - działania „Niechronieni" na lubuskich drogach

Data publikacji 27.03.2018

We wtorek (27 marca) od rana lubuska drogówka prowadzi działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas działań policjanci zwracają szczególną uwagę na sposób zachowania kierujących samochodami w stosunku do pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Na głównych ulicach i trasach można dostrzec wiele policyjnych patroli, które czuwają nad bezpieczeństwem tej grupy uczestników ruchu drogowego.

Ogólnopolskie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, mają na celu poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się po drogach, w szczególności pieszych i rowerzystów. Z obserwacji policjantów wynika, że kierujący samochodami nie zawsze ustępują pierwszeństwa pieszym czy kierującym jednośladami. Aby zapobiec potrąceniom pieszych czy wypadkom z udziałem jednośladów zielonogórscy policjanci patrolują ulice miasta i sprawdzają przestrzeganie przepisów przez pieszych, kierujących pojazdami mechanicznymi, rowerami, a także innymi jednośladami. Policjanci zwracają uwagą na takie wykroczenia jak przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie i nieustąpienie pierwszeństwa szczególnie w rejonach przejść dla pieszych oraz inne wykroczenia popełniane w stosunku do osób pieszych.

Jednakże również piesi muszą liczyć się z konsekwencjami w przypadku popełnienia wykroczeń w ruchu drogowym, np. przechodzenia w miejscach niedozwolonych czy na czerwonym świetle. Mundurowi zwracać uwagę na parkowanie na chodnikach, w strefach zamieszkania, ponieważ otrzymują bardzo wiele zgłoszeń on tym, że kierujący blokują przejazdy, wyjazdy, utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają pieszym poruszanie się. Najwięcej takich zgłoszeń mieszkańcy przekazują Policji za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie internetowo wskazują miejsca, w których kierujący łamią przepisy.

Policjanci są konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym, narażających innych uczestników ruchu. Jak zwykle surowego traktowania mogą spodziewać się nietrzeźwi kierujący. Mundurowi obserwują skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i główne ciągi komunikacyjne - wszystkie te miejsca gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń.

Patrole ruchu drogowego podczas wtorkowych działań pełnią służbę także w rejonach szkół, gdzie sprawdzają jak względem pieszych zachowują się kierujący. Ujawnione przypadki przekraczania prędkości czy zachowań zagrażających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży spotkają się z konsekwencjami.

Celem takich policyjnych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach, ale także przypomnienie im o konieczności zachowania ostrożności przed wejściem na przejście. Policjanci przypomną o akcji „Patrz i słuchaj”, poprzez którą chcą uświadomić pieszym jak ważne jest nie tylko obserwowanie tego co dzieje się wokół nich, ale także słuchanie. Niestety piesi często wchodzą na jezdnię ze słuchawkami na uszach słuchając głośnej muzyki lub korzystając z telefonów komórkowych, a to wszystko sprawia, że nie są wystarczająco ostrożni w ruchu ulicznym. Poprzez swoje działania policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności na drogach zarówno kierującym jak i pieszym.

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

***

We wtorek (27.03) na terenie powiatu żarskiego policjanci drogówki rozpoczęli dwie akcje, których celem jest zwrócenie uwagi kierujących na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego-czyli pieszych. Podczas działań pn. ,,Zielona strzałka " oraz ,,Niechronieni" mundurowi w białych czapkach sprawdzają nie tylko, czy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami ale również przyglądają się zachowaniu samych pieszych. Przypominamy, że tzw. ,,zielona strzałka" pozwala nam skręcić, kiedy nadawany jest sygnał czerwony, ale przed dokonaniem skrętu należy bezwzględnie zatrzymać się . Kierowca ma wówczas możliwość upewnienia się, że może bezpiecznie wjechać na skrzyżowanie i nie utrudni ruchu innym jego uczestnikom. Policjanci podczas wtorkowych działań przypominają kierowcom jak ważne jest zachowanie ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Samym pieszym natomiast o konieczności korzystania z przejść dla własnego bezpieczeństwa.

W celu eliminowanie zdarzeń w, których pokrzywdzeni są niechronieni , piesi powinni pamiętać, że zabronione jest:

1.Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd -na przejściach dla pieszych, w miejscach innych niż przejścia dla pieszych .

2. Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi .

3. Przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni .

4. Przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi

5. Przebieganie przez jezdnię.

6. Naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku-z pobocza.

Źródło: podkom. Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

 

Powrót na górę strony