Lubuskie ma łapki na kierownicy
Lubuscy policjanci włączają się w ogólnopolską kampanię „Łapki na kierownicę”. Aby uwydatnić tę niezwykle istotną w kontekście bezpieczeństwa inicjatywę, w środę w Gorzowie Wlkp. zorganizowano briefing prasowy oraz wzmożone działania ruchu drogowego w ramach informowania kierowców o wadze zagadnienia związanego z korzystaniem z telefonów komórkowych podczas jazdy.
Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to zjawisko, bardzo szerokie i często spotykane na naszych drogach. Dziś to nie jest związane tylko z telefonem do bliskich z krótką informacją o swym aktualnym miejscu przebywania w trasie ale wręcz sprowadza się do prowadzenia swych firm przez telefon, kilkudziesięcio minutowych instruktaży i poleceń skierowanych do pracowników. Biorąc pod uwagę, że przy prędkościach, którymi się poruszamy na drogach wystarczy kilka sekund do tragedii, to oceniają jakiś dłuższy przedział czasowy należy mówić o skrajnej nieodpowiedzialności i totalnym braku rozwagi.
Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, warto posłużyć się liczbami. Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.
W środę kierowcy, którzy byli zatrzymani przez Lubuską Policję, otrzymali ulotki z informacjami jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą takie zachowanie. Na końcu broszury znajduje się krótki test stworzony na podstawie zawartych na niej danych. Dzięki temu kierowcy mogli sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie, i tym samym przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Te bardzo wyraźnie przekazywane były także przez mł. insp. Wiesława Wideckiego- Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz nadkom. Marka Waraksę, piastującego tę samą funkcję w komendzie miejskiej.
Kierowcy dziękowali za niezbędną wiedzę, którą z pewnością będą bardziej respektowali w przyszłości. A warto tę zasadę jak najszybciej wdrożyć w życie. Te często na drodze nie daje drugiej szansy. Dlatego nie chodzi tu o postrzeganie korzystania z telefonu podczas jazdy jako możliwości otrzymania 200 zł mandatu i 5 punktów karnych ale o zrozumienie, że chodzi o zdrowie i życie nas i naszych najbliższych.
Opracował: kom. Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
video: sierż. Mateusz Sławek
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.84 MB)