Dzielnicowy zapobiegł tragedii - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Zielona Góra

Dzielnicowy zapobiegł tragedii

Data publikacji 20.04.2017

Dzielnicowy pełniący służbę wraz ze strażnikiem miejskim na terenie Nowogrodu Bobrzańskiego uratował życie niedoszłemu samobójcy. Szybka reakcja i to co zrobił funkcjonariusz zaskoczyło desperata i wzbudziło uznanie wśród kolegów policjanta.

W środę /19 kwietnia/ w Nowogrodzie Bobrzańskim, dzielnicowy st. asp. Jerzy Spychała pełniąc służbę w patrolu wspólnie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej Józefem Cichowiczem, zauważył mężczyznę, który siedział na barierce mostu nad rzeką Bóbr. Wyglądało to tak, jakby za chwilę chciał skoczyć z mostu. Policjant natychmiast zatrzymał radiowóz i podbiegł w stronę desperata. Gdy ten zauważył policjanta zaczął krzyczeć w jego stronę, żeby nie podchodził bo skoczy. Dzielnicowy zaczął rozmowę z mężczyzną, próbował go uspokoić i jednocześnie zbliżał się do niego cały czas bacznie go obserwując. W pewnym momencie, gdy mężczyzna na chwilę się odwrócił, policjant skoczył w jego stronę, chwycił go mocno i zdjął z barierki uniemożliwiając skok. Desperat był zaskoczony i oszołomiony. Policjant zaprowadził mężczyznę do radiowozu i wezwał karetkę. Osoba potrzebującą pomocy okazał się 55-letni mieszkaniec Nowogrodu Bobrzańskiego. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że mężczyzna ma ponad 2 promile. Z mężczyzną trudno było nawiązać kontakt. Lekarz pogotowia ratunkowego, które przyjechało na miejsce zadecydował, że do czasu wytrzeźwienia mężczyzna  może przebywać w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych zielonogórskiej komendy. Po sprawdzeniu okazało się, że nie była to pierwsza próba odebrania sobie życia przez mężczyznę. Dotychczas w porę reagowali członkowie rodziny. Tym razem mężczyzna miał szczęście, że w pobliżu przejeżdżali policjant ze strażnikiem, którzy zapobiegli tragedii.

St. asp. Jerzy Spychała to doświadczony policjant, który dzielnicowym w Nowogrodzie Bobrzańskim jest od kilkunastu lat. Jego reakcja i decyzja, która podjął ratując desperata w tak dynamiczny sposób świadczy nie tylko o dużym doświadczeniu policjanta, ale także zaangażowaniu. Jego zachowanie wzbudziło uznanie wśród kolegów i z pewnością może być wzorem do naśladowania. St. asp. Jerzy Spychała 21 marca br. został awansowany na stanowisko starszego dzielnicowego.

 

nadkom. Małgorzata Stanisławska

KMP w Zielonej Górze