Podsumowanie policyjnych działań „Wielkanoc” - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Podsumowanie policyjnych działań „Wielkanoc”

Data publikacji 18.04.2017

Sporo pracy miało niemal tysiąc lubuskich policjantów, zaangażowanych w wielkanocne działania. Funkcjonariusze musieli dyscyplinować kierowców, którzy mimo niesprzyjających warunków, decydowali się na niebezpieczną jazdę. Niestety odnotowano także zdarzenia drogowe, które dla ich uczestników zakończyły się tragicznie.

Drogowe działania Policji rozpoczęły się w piątek (14 kwietnia) i trwały do poniedziałku (17 kwietnia). Tego dnia spory ruch panował w okolicach centrów handlowych i dużych sklepów, bo wiele osób świąteczne zakupu zostawiło na ostatnią chwilę. Oprócz kilku niegroźnych kolizji, funkcjonariusze w okolicach wielkich parkingów nie odnotowali poważnych zdarzeń. Policjanci na bieżąco monitorowali sytuacje, by w razie konieczności zareagować i pomóc kierowcom.

Funkcjonariusze byli widoczni nie tylko w miastach. Sporo patroli wyjechało poza granice miejscowości, by sprawdzać, jak radzą sobie kierowcy wyjeżdżający na święta w inne regiony Polski. Niestety w wielu przypadkach policjanci nie mogli zakończyć spotkania z kierowcą na pouczeniu. Jazda ze zbyt dużą prędkością w niesprzyjających warunkach atmosferycznych to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. W wielu miejscach drogi były śliskie. Naturalnym odruchem kierującego powinno być zdjęcie nogi z gazu. Tymczasem podczas świąt odnotowaliśmy kilka zdarzeń drogowych, które były rezultatem niedostosowania prędkości do pogodowych warunków i utratą kontroli nad pojazdem.

W czasie policyjnych działań Wielkanocnych doszło łącznie do 9 wypadków, w których śmierć poniosła 1 osoba, a 14 zostało rannych. Odnotowano 118 kolizji. W poniedziałek (17 kwietnia) po godz. 15 w Mirostowicach Dolnych 22-letni kierowca vw utracił panowanie nad pojazdem i na poboczu uderzył w betonowe konstrukcje. W wyniku tego wypadku śmierć poniosła 21-letnia pasażerka. W pojeździe był także 13-latek, który nie odniósł poważniejszych obrażeń. Już po zakończonych działaniach do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło minionej nocy (18 kwietnia). Na drodze K27 doszło do wypadku, w wyniku którego śmierć poniosły 2 osoby, a kolejne 3 zostały ranne. Ze wstępnych policjantów wynika,  że po godzinie 2 w nocy z nieustalonej dotąd przyczyny audi a3 zjechało z drogi, odbiło się od drzewa i uderzyło w kolejne. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratury będą wyjaśniać przyczyny i dokładne okoliczności wypadków.

Lubuska Policja podczas tegorocznych działań skierowała do służby niemal pół tysiąca policjantów ruchu drogowego. Łącznie prawie tysiąc funkcjonariuszy różnych pionów pracowało na rzecz bezpieczeństwa. Zatrzymano 45 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Funkcjonariusze skontrolowali stan trzeźwości 8700 kierowców. W czasie świątecznego weekendu policjanci wystawili 1.300 mandatów i skierowali do sądu 73 wnioski o ukaranie. 8 osób straciło uprawnienia za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Łącznie policjanci zatrzymali 24 prawa jazdy i 86 dowodów rejestracyjnych.

Zestawienie zdarzeń drogowych, do których doszło w ramach działań „Wielkanoc” w latach 2015-2017.

2015

2016

2017

wypadki

zabici

ranni

wypadki

zabici

ranni

wypadki

zabici

ranni

6

2

8

5

2

8

9

1

14

 

 

st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy

KWP w Gorzowie Wlkp.